(fot.PAP/EPA)

Rosja z własną rezolucją ws. Syrii

Rosja przygotowała własny projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii. Wcześniej wielokrotnie już odrzucała zachodnie propozycje. Głównym celem dokumentu jest potępienie terroryzmu, o który reżim Asada oskarża opozycje.

Rosja odrzuciła ostatni projekt rezolucji w sprawie pomocy humanitarnej w Syrii twierdząc, że jest oderwany od rzeczywistości. Miał on być również jednostronny i wymierzony przeciwko rządowi w Damaszku. Głównym przesłaniem projektu jest potępienie opozycji, która zdaniem reżimu i wspierającej go Rosji szerzy terroryzm. Rosja zapowiada również kolejne dostawy broni dla reżimu Assada.

– Kraje zachodnie mówią nam, że terroryzmu w Syrii powinien być zatrzymany, ale nie jest to możliwe gdyż prezydent Assad nadal rządzi. To jest w istocie odejście od podstawowej i uniwersalnej zasady, że nie można usprawiedliwiać terroryzmu. Zachód próbuje zasadniczo usprawiedliwiać żądania terrorystów – mówi Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Trwające w Genewie rozmowy strony rządowej z rebeliantami nie przyniosły jeszcze żadnych, konkretnych rezultatów. Opozycja przedstawiła skład tymczasowych rządów i proponuje zawieszenie broni nadzorowane przez ONZ. Delegacja rządowa podtrzymuje natomiast swoje stanowisko, że rozmowy powinny się skupić tylko na kwestiach terroryzmu o który oskarża opozycję. W czasie trwania rozmów w Syrii nasiliły się walki. Każdego dnia ginie tam średnio ponad 230 osób. Wielu z zabitych to cywile. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw człowieka to najkrwawszy okres od rozpoczęcia konfliktu.

 

RIRM 

drukuj