fot. flickr.com

Rosja wydłuża moratorium na naloty wokół Aleppo

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało we wtorek, że wydłuża moratorium na naloty wokół Aleppo, w północno-zachodniej Syrii. Nie podało jednak, jak długo ma ono obowiązywać. Według strony rosyjskiej Aleppo od tygodnia nie jest celem bombardowań.

W oświadczeniu resortu obrony Rosji czytamy, że samoloty nie atakują samego Aleppo oraz celów w promieniu 10 kilometrów wokół miasta.

Ministerstwo poinformowało również, że możliwe jest zarządzenie kolejnych „przerw humanitarnych” w tym rejonie, ale „jedynie, jeśli będą wiarygodne informacje o gotowości do ewakuacji chorych, rannych oraz cywilów”.

We wcześniejszym wtorkowym komunikacie resort przekazał, że rosyjskie i syryjskie samoloty nie bombardowały Aleppo przez ostatnich siedem dni.

Jednak według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie – naloty na Aleppo trwają od soboty, gdy wygasł trzydniowy rozejm. Organizacja poinformowała również, że wśród cywilów nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych tych bombardowań.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji generał Igor Konaszenkow podał także we wtorek, że w poniedziałek wieczorem ze wschodniej części miasta, kontrolowanej przez rebeliantów, ewakuowano korytarzami humanitarnymi 48 kobiet i dzieci. Agencja AP zaznacza, że informacji tych dotychczas nie potwierdziły niezależne źródła. Igor Konaszenkow powiedział też, że na obszary rebeliantów nadal prowadzi sześć korytarzy humanitarnych.

Podczas trzydniowego rozejmu w Aleppo mimo przerwania walk mieszkańcy nie odważyli się opuścić oblężonego miasta. Nie przeprowadzono też ewakuacji rannych i chorych z opanowanych przez rebeliantów i oblężonych przez siły syryjskie dzielnic. ONZ obwiniła obie strony konfliktu o działanie uniemożliwiające zorganizowanie ewakuacji.

PAP/RIRM

drukuj