Rosja: syryjska opozycja odmawia udziału w rozmowach

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Syryjska Koalicja Narodowa, główne ugrupowanie opozycyjne, nie weźmie udziału w rozmowach w Moskwie, które miały przygotować konferencję pokojową w sprawie Syrii – poinformowała agencja Interfax.

 Agencja powołuje się na rzecznika MSZ Aleksandra Łukaszewicza, który oświadczył, że syryjska koalicja, popierana przez Zachód, „blokuje i odmawia udziału” w rozmowach; miały one dotyczyć rozwiązania kryzysu humanitarnego w Syrii.

Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Michaił Bogdanow mówił wcześniej, że syryjska opozycja początkowo „odpowiedziała pozytywnie” na propozycję Moskwy. W środę Bogdanow informował, że Rosja gotowa jest zorganizować u siebie spotkanie delegacji syryjskiego reżimu i opozycji przed planowaną od dawna konferencją pokojową w sprawie Syrii, znaną jako Genewa 2.

Rosyjskie władze twierdziły, że takie spotkanie nada impuls przygotowaniom do konferencji. Termin zorganizowania Genewy 2 wiele razy przekładano, głównie z powodu sporów między uczestnikami, m.in. Rosją i krajami Zachodu, co do jej celów i uczestników. W tym tygodniu źródła dyplomatyczne informowały, że konferencja nie odbędzie się przed grudniem.

PAP

drukuj