Obserwatorium: w walkach z IS pod Palmirą zginęło 26 żołnierzy

W walkach między syryjskim wojskiem a dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) zginęło w poniedziałek na zachód od starożytnego miasta Palmira 26 żołnierzy – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Mające siedzibę w Wielkiej Brytanii Obserwatorium podało, że do walk doszło ok. 4 km na zachód od Palmiry. Informacji tych nie udało się na razie potwierdzić – zwraca uwagę agencja Reutera.

Jednak syryjska agencja SANA podkreślała, że wojska wierne władzom w Damaszku wraz z sojuszniczymi oddziałami przeprowadziły w pobliżu tego starożytnego miasta operację przeciwko IS. Walki miały też trwać w oddalonym o ok. 100 km dalej na zachód mieście al-Karjatajn.

Reuters przypomina, że Palmira ma znaczenie nie tylko symboliczne, ze względu na jej historię, ale także strategiczne. Miasto znajduje się w pobliżu autostrady łączącej kontrolowany głównie przez rząd zachód kraju ze wschodem, uznawanym za bastion dżihadystów.

W zeszłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin, którego wojska wspierały zbrojnie siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przekonywał, że Syryjczycy niedługo odbiją z rąk IS Palmirę. Dzięki bombardowaniom rosyjskiego lotnictwa przez ostatnie pięć miesięcy siły Asada odzyskały znaczące terytoria kraju. Rosjanie zaczęli wycofywać swe siły z tego kraju w połowie marca.

Tymczasem na południu kraju bojownicy wierni IS zajęli wioskę przy granicy z Jordanią w pobliżu okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan – podało Obserwatorium.

W zeszłym tygodniu specjalistyczny ośrodek badawczy IHS Jane’s informował, że IS straciło od początku ubiegłego roku 22 proc. swojego terytorium rozciągającego się na ziemiach formalnie należących do Syrii i Iraku.

IS przejęło kontrolę nad Palmirą w połowie maja ubiegłego roku. Dżihadyści niszczyli w mieście zabytkowe budowle, które uważali za obrazę islamu, w tym wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed wejściem dżihadystów kilkaset tamtejszych posągów udało się przetransportować w bezpieczne miejsce. Pozostało jednak muzeum i zabytki, których ze względu na znaczne rozmiary nie dało się wywieźć.

Dżihadyści wysadzili w Palmirze m.in. starożytny łuk triumfalny. Łuk powstał w latach 193-211; był jednym z najważniejszych obiektów wśród pozostałości starożytnego miasta Palmira.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl