fot. PAP/EPA

Rosja: Policja zatrzymała uczestników pikiety ws. wieku emerytalnego

Policja w centrum Moskwy zatrzymała w niedzielę dwójkę aktywistów protestujących przeciw podniesieniu wieku emerytalnego – podała niezależna telewizja Dożd. Aktywiści trzymali plakaty z napisem: „Nie – dla podwyższenia wieku emerytalnego i podatku VAT”.

Jak relacjonuje Dożd, aktywiści protestujący koło stacji metra Plac Rewolucji prowadzili jednoosobowe pikiety. Tego rodzaju forma protestu, inaczej niż większe zgromadzenia publiczne, nie wymaga zgody władz.

Zatrzymani to Daria Poludowa i Kiriłł Kotow. Poludowa w zeszłym roku wyszła z kolonii karnej, w której odbyła dwuletni wyrok za wpisy w internecie, które sąd uznał za wezwania do ekstremizmu i separatyzmu. Kotow w czerwcu został skazany na dwa tygodnie aresztu za plakat z wezwaniem do bojkotu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

W minioną środę policja w Petersburgu zatrzymała ponad 10 uczestników protestu przeciw podniesieniu wieku emerytalnego. Brali oni udział w wiecu, na który nie uzyskano zezwolenia władz.

Dzień później, w czwartek, niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Obecny próg to 60 lat dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Projekt ustawy wniesiony przez rząd zakłada, że od przyszłego roku wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany i w 2034 roku będzie to 65 lat dla mężczyzn i 63 lata dla kobiet.

Wielu ekonomistów uważa podniesienie wieku emerytalnego za nieuniknione. Jednocześnie krytycy przyjmowanej w Dumie ustawy wskazują, że powinny temu procesowi towarzyszyć działania uzupełniające m.in. program zapobiegania bezrobociu osób po 50. roku życia.

Z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady wynika, że ok. 90 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

Prócz decyzji o podniesieniu wieku emerytalnego, rząd Rosji ogłosił w czerwcu podwyższenie VAT do 20 proc. z obecnych 18 proc.

PAP/RIRM

drukuj