Rosja nie zmieni stanowiska ws. Syrii

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że jego kraj nie zamierza zmieniać stanowiska w sprawie konfliktu w Syrii. Wyraził nadzieję na zakończenie sporu z USA o tarczę antyrakietową, jeśli prezydent Barack Obama wywalczy w listopadzie reelekcję.

W wyemitowanym wywiadzie dla telewizji Russia Today rosyjski przywódca odrzucił zachodnią krytykę polityki Rosji wobec krwawego konfliktu w Syrii. „Dlaczego tylko Rosja powinna zrewidować swoje stanowisko? Może także nasi partnerzy w procesie negocjacji powinni zmienić stanowisko?” – powiedział Putin.

Rosja jest jednym z najważniejszych sojuszników prezydenta Baszara el-Asada. Razem z Chinami zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ trzy rezolucje mające na celu wywarcie presji na syryjski reżim i zakończenie rozlewu krwi.

Nie wymieniając żadnego konkretnego kraju, Putin zasugerował, że USA liczą na pomoc radykałów w obaleniu Asada i że tego jeszcze pożałują. Porównał obecną sytuację do udzielania przez USA wsparcia mudżahedinom, którzy walczyli w latach 80. z wojskami sowieckimi w Afganistanie.

Putin określił prezydenta Obamę jako „uczciwego człowieka, który naprawdę chce zmienić wiele spraw na lepsze”, ale jego działania są hamowane przez lobby wojskowe i Departament Stanu USA. Putin wyraził nadzieję na zakończenie sporu z Waszyngtonem w sprawie obrony przeciwrakietowej, jeśli Obama zostanie wybrany na drugą kadencję w Białym Domu.

Według Putina krytykowanie Rosji przez republikańskiego rywala Obamy Mitta Romneya jest „błędną” retoryką wyborczą. Rosyjski prezydent zasugerował, że jeśli Romney wygrałby listopadowe wybory w USA, różnica zdań w sprawie tarczy antyrakietowej mogłaby się pogłębić.

Odpowiadając na pytania dotyczące skazania członkiń punkrockowego zespołu Pussy Riot na dwa lata łagru, Putin powiedział, że „państwo ma obowiązek chronić uczucia osób wierzących”. Zaprzeczył, jakoby miał wpływ na przebieg procesu, co zarzucają mu adwokaci skazanych kobiet.

Pięć performerek z Pussy Riot wykonało 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, utwór „Bogurodzico, przegoń Putina”. W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl