fot. PAP/Leszek Szymański

Rosja kontynuuje ostrzał ukraińskich miast

Rosjanie próbują przejąć całkowitą kontrolę nad trasą Bachmut-Lisiczańsk – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Brukseli rozpoczyna się dziś dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Podczas spotkania będzie dyskutowane członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. 

Cały czas trwa operacja, która ma na celu wypchnięcie rosyjskich najeźdźców z Wyspy Węży. Ukraina – jak podają media – minionej doby „wyeliminowała na południu kraju 20 rosyjskich żołnierzy, kilka pojazdów i dwa składy amunicji”. Wcześniej Rosjanie przeprowadzili atak na pozycje ukraińskie na południu kraju, w tym zmasowany ostrzał Mikołajowa, ale wycofali się pod ciężkim ostrzałem Ukraińców. Zginął jeden cywil, a dwóch odniosło obrażenia.

Zniszczona została infrastruktura przemysłowa i cywilna. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła natomiast dwa pociski wystrzelone przez Rosjan w kierunku Odessy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że  Rosjanie próbują przejąć całkowitą kontrolę nad trasą Bachmut-Lisiczańsk. Działania ofensywne siły rosyjskie prowadzą także w rejonie Zołote i Wowczojariwka.

„Na kierunku Słowiańska ugrupowania agresora koncentrują wysiłki na poprawieniu sytuacji taktycznej i wykryciu słabych miejsc w obronie naszych wojsk. Wróg stara się stworzyć warunki do wznowienia ofensywy w kierunkach Izium-Barwinkowe i Izium-Słowiańsk. W celu wzmocnienia oddziałów w rejonie miasta Izium przeciwnik przerzucił pododdziały pancerne w liczbie do dwóch. Okupanci planują zastosowanie ciężkich miotaczy ognia na kierunku Słowiańska” – ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wciąż powtarza, że potrzebna jest broń.

Masowe ataki powietrzne i artyleryjskie w Donbasie. Cel okupanta w tym kierunku pozostaje niezmienny – chcą krok po kroku zniszczyć cały Donbas. Całość. Łysychańsk, Słowiańsk, Kramatorsk – każde miasto, którego potrzebują, aby zrobić wszystko tak jak w Mariupolu. Całkowicie zniszczony. Dlatego wielokrotnie podkreślamy konieczność przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę. To, co jest szybko potrzebne, to parytet na polu bitwy, aby zatrzymać diabelską armadę i wypchnąć ją za granice Ukrainy – mówi Wołodymyr Zełenski.

W Brukseli rozpoczyna się dzisiaj dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Tematem mają być wnioski o członkostwo w UE złożone przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. [czytaj więcej]

Musimy zapewnić maksymalne wsparcie naszemu państwu. Oczekuje się, że kluczowa decyzja Europy nastąpi jutro wieczorem – zaznaczył prezydent Ukrainy.

W ubiegły piątek Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej. Status kandydata to pierwszy krok na drodze do przystąpienia kraju do Unii.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl