fot. sxc.hu

Rosja: częściowe embargo na polskie owoce i warzywa

Rosja wprowadza częściowe embargo na Polskie owoce i warzywa. Ma ono obowiązywać od piątku. Moskwa tłumaczy, że do takich kroków zmusiły ją problemy z  certyfikacją i identyfikacją.

Wprowadzony od 1 sierpnia zakaz dotyczy m.in. świeżych jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty i kalafiorów.

„Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu restrykcji w imporcie niemal wszystkich warzyw i owoców z Polski” – powiedział  Aleksiej Aleksiejenko, rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.

Janusz Szewczak, ekonomista, mówi, że to nieprawdopodobnie poważny cios dla polskich producentów, hodowców i eksporterów przetwórstwa rolno- spożywczego.

Jesteśmy największym eksporterem jabłek do Rosji. Z ponad 1 mln 200 tys. ton prawie 1 mln trafia do samej Rosji. Kapusty sprzedajemy za blisko 50 mln dolarów. Oczywiście eksportujemy olbrzymie ilości wyrobów rolno-spożywczych. Straty w eksporcie mięsa już są widoczne, a teraz dochodzi oficjalny zakaz eksportu owoców i to w szczycie sezonu, kiedy te owoce, głównie maliny, wiśnie, jabłka, gruszki – to wszystko jest eksportowane w okresie zbiorów – zaznacza Janusz Szewczak.

Wcześniej Moskwa wprowadziła embargo na dostawy polskiej wieprzowiny oraz produktów zawierających świńskie mięso.

RIRM

drukuj