Rosja chce układu pokojowego z Japonią

Prezydent Rosji Władimir Putin chce zawrzeć układ pokojowy z Japonią bez warunków wstępnych.  Polityk proponuje podpisanie traktatu do końca roku. Japonia twierdzi, że nie dostała oficjalnej propozycji i na razie nie odniosła się do tego pomysłu.

Moskwa i Tokio próbują rozstrzygnąć sporne kwestie graniczne od 70 lat. Rosja i Japonia  nie podpisały traktatu pokojowego po II wojnie światowej z powodu sporu o cztery wyspy położone na północ od japońskiej wyspy Hokkaido. Chodzi o wyspy: Kunaszyr, Iturup, Habomai i Szykotan. W 1956 roku oba kraje  podpisały wspólną deklarację o przywróceniu stosunków dyplomatycznych. Moskwa zgodziła się zwrócić Japonii dwie spośród czterech spornych wysp – Szykotan i Habomai – po podpisaniu traktatu pokojowego. Tokio stoi jednak na stanowisku, że Rosja powinna zwrócić wszystkie sporne wyspy.

W środę Władimir Putin oświadczył, że chciałby zawarcia przez Rosję traktatu pokojowego z Japonią i zaproponował premierowi Shinzo Abemu, by traktat został zawarty do końca bieżącego roku bez warunków wstępnych. Rzecznik japońskiego rządu powiedział, że rosyjski przywódca nie złożył żadnej takiej propozycji podczas dwustronnego spotkania z premierem Japonii w poniedziałek we Władywostoku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl