Rolnicy zbulwersowani zachowaniem wiceminister

W Koszalinie odbyło się spotkanie rolników z wiceminister rolnictwa Zofią Szalczyk . Rozmowa miała dotyczyć wyprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom, czemu sprzeciwiają się rolnicy. 250 z nich wzięło udział w spotkaniu z przedstawicielem rządu.

Jesteśmy zbulwersowani zachowaniem wiceminister rolnictwa. Nie chciała rozmawiać o naszych postulatach. To jest obłuda – powiedział Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników woj. Zachodniopomorskiego.

– Jesteśmy zbulwersowani, ludzie chcieli zabierać głos ale wyłączano im mikrofony. Pani wiceminister oświadczyła, że chce rozmawiać tylko o PROW-ie. Nie chce o innych rzeczach, o postulatach. Pani minister się wyłgała. Jeżeli chodzi o PROW, powiedziała że wszystko jest bardzo dobrze, że postulaty nasze są wprowadzane na bieżąco, ile pieniędzy wpłynie, jak świetnie mają się rolnicy. Po wyjściu z urzędu, odśpiewaliśmy „Rotę” i hymn Polski. Rolnicy udali się do domów. Ciągniki do godzin wieczornych zostaną w Koszalinie – powiedział pan Edward Kosmal.

Obietnice dialogu na temat nowelizacji prawa ws. obrotu ziemią i realizacji postulatów padły ze strony resortu rolnictwa w styczniu ubiegłego roku.

Rolnicy przypominają, że do tej pory rząd nie zrealizował swoich zapowiedzi, co jest powodem ich protestu. Od wtorku kilkadziesiąt ciągników blokowało drogę krajową nr 10. Z kolei w Szczecinie, protest na Wałach Chrobrego trwa już od 14 stycznia.

Rada Krajowa „Solidarność” podjęła decyzję, że pod koniec miesiąca odbędzie się Ogólnopolska Akcja Protestacyjna. Forma protestów nie jest jeszcze jednak znana.

RIRM

drukuj