Pogotowie przeciwpowodziowe pod Płockiem

W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Wiśle w powiecie płockim w siedmiu położonych nad rzeką gminach regionu ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe – taką decyzję podjął starosta płocki.

Pogotowie przeciwpowodziowe będzie obowiązywało do odwołania w gminach: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów – poinformowała rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.

Służby przeciwpowodziowe w położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego zostały zobowiązane do całodobowego monitorowania sytuacji na rzece. W piątek po południu poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 504 cm, czyli o 4 cm powyżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej 436 cm, czyli 14 cm poniżej stanu ostrzegawczego.

Od środy na wiślanym Zbiorniku Włocławskim na odcinku od Włocławka do Płocka akcję kruszewnia lodu prowadzi sześć lodołamaczy. Ich celem jest udrożnienie koryta rzeki, aby zapobiec piętrzeniu się płynącej kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów. Pokrywa lodowa zalega na całym Zbiorniku Włocławskim, a jej grubość wynosi od 20 do 35 cm.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. To największy sztuczny akwen w Polsce. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.

PAP

drukuj