Rodzina Radia Maryja uczciła pamięć Polaków ratujących Żydów

Rodzina Radia Maryja uczciła w niedzielę pamięć Polaków ratujących Żydów. Uroczystości odbyły się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II w Toruniu. 

W Polsce okupowanej przez Niemcy za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Wiele rodzin zdecydowało się pomagać, a jedną z nich była rodzina Ulmów. Wiktoria i Józef Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów, za co 24 marca 1944 roku zostali brutalnie zamordowani przez Niemców.

Od 2018 roku 24 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

– Ratujemy od zapomnienia. Tak zmartwychwstaje naród. Tak zmartwychwstaje Polska. Jest to więc zmartwychwstanie w sensie moralnym, ponowne narodzenie do życia w odwadze i nadziei w utraconym szczęściu posiadania własnej Ojczyzny, które mocą mocy antychrysta niszczą, zabijając proroków i pamięć o nich – mówił podczas homilii ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej.

Szczególnym miejscem pamięci o bohaterstwie Polaków ratujących Żydów jest Kaplica Pamięci w toruńskim sanktuarium. To tu upamiętnieni są polscy męczennicy, którzy wbrew okupantom nieśli pomoc prześladowanym Żydom. Po Mszy świętej odsłonięto i poświęcono tablicę z kolejnymi ośmioma nazwiskami Polaków, którzy ponieśli śmierć, ratując Żydów. 

– Pamiętamy, że w 1939 roku we wrześniu – 1 i 17 września – Polska została zaatakowana przez swoich sąsiadów, przez Niemców i Rosjan. W zniewolonym kraju Niemcy stworzyli fabryki śmierci i rozpoczęli Holokaust – przypomniał Dyrektor Muzeum „Pamięć i tożsamość imienia św. Jana Pawła II, o. Jan Król CSsR.

Przy tej okazji otwarta została również wystawa czasowa pt. „O nas”.

– Ona mówi o nas, o Polakach, o naszej postawie względem prześladowanych i mordowanych Żydów. Mottem tej wystawy są słowa Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiego: „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”. Zapraszamy do obejrzenia tej wystawy dzisiaj albo w kolejne dni, bowiem będzie ona tutaj przed dłuższy czas – powiedział o. Jan Król CSsR.

Na podstawie materiałów historycznych powstała również książka pt. „Godni synowie naszej Ojczyzny”. To świadectwa Polaków ratujących Żydów. W niedzielę o wydaniu czwartego tomu informował o. Jan Król CSsR.

Niedzielne uroczystości organizowane były przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundację „Lux Veritatis”, Instytut „Pamięć i Tożsamość” imienia św. Jana Pawła II, Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Mecenat objął PKN Orlen.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl