fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Rodzina 500 plus od 1 lipca na pierwsze dziecko

Program Rodzina 500 plus to temat, który budzi spore zainteresowanie wśród rodziców. Do tej pory wsparcie mogły otrzymać rodziny mające przynajmniej dwoje dzieci. Już wkrótce będzie można złożyć wniosek także na pierwsze dziecko. Zgodnie z nową formułą zniesione zostało kryterium dochodowe.

We wtorek specjalnie oznakowane „PlusBusy” ruszyły w teren. W ramach akcji informacyjnej programu Rodzina 500 plus odwiedzą wszystkie gminy w każdym województwie. Pracownicy urzędów wojewódzkich będą informować mieszkańców o tym, jak i gdzie składać wnioski o dodatkowe świadczenie. Od 1 lipca będzie możliwość składania wniosków w formie elektronicznej.

– Przez platformy bankowe – to jest ten najgłówniejszy kanał, przez platformę ZUS i przez program emp@tia, przez platformę emp@tia, która jest z naszego ministerstwa – mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Od 1 sierpnia wnioski będzie można składać w formie papierowej. Rodziny, które złożą wnioski z początkiem lipca mają szansę na wypłatę tych środków już w miesiącu lipcu.

– Może dostać już w lipcu, bo w ustawie nie zmienialiśmy zasady, że może być wypłata do trzech miesięcy. Samorządy mają taką możliwość – dodaje Stanisław Szwed.

Z programu 500 plus skorzysta dodatkowo około 3 milionów dzieci.

– Oczywiście oprócz rodzin również wszystkie inne dzieci, które są w rodzinach zastępczych czy w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, czy w domach pomocy społecznej. Świadczenie będzie przysługiwało również na te dzieci – wskazuje minister.

Zgodnie z nową formułą zniesione zostało kryterium dochodowe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj