Rocznie marnujemy ok. 9 mln ton żywności
W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 milionów ton żywności. Federacja Polskich Banków Żywności apeluje o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań prawnych na poziomie Unii Europejskiej, które zapobiegną temu zjawisku.
Według danych Eurostatu, jesteśmy na 5. miejscu w Unii Europejskiej pod względem ilości marnowanego jedzenia. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce oraz wędliny. Większy udział w marnowaniu żywności w Polsce niż konsumenci prywatni ma branża spożywcza.
Federacja Polskich Banków Żywności wskazuje, że zjawisko to ma nie tylko oddźwięk w sferze społecznej, ale wpływa negatywnie na środowiska, a także na gospodarkę.
Jak podkreśla prezes Federacji, Marek Borowski, jedną z dróg ograniczenia problemu są odpowiednie uregulowania prawne.
– Jako Banki Żywności od 12 lat zabiegamy o zmianę przepisów prawa. Udało nam się wprowadzić przyjazne prawo w obszarze podatku VAT. Przez darczyńców, którzy przekazują żywność, mogą ją przekazać bez podatku VAT. W podatku dochodowym można również całą żywność zaliczyć w koszt uzyskania przychodu. Mamy jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w samej legislacji. W tej chwili ustawa o niemarnowaniu żywności, która jest procedowana w Senacie, rozwiązuje niektóre kwestie. Mamy jednak np. terminy przydatności do spożycia, rozróżnienie tych terminów, niedopuszczenie części żywności do spożycia po terminie na cele społeczne, charytatywne dla osób potrzebujących byłaby jak najbardziej wskazana – wskazuje Marek Borowski.
Na świecie marnuje się co roku 1,3 mld ton jedzenia. Stanowi to aż jedną trzecią całej produkowanej żywności.
Zuzanna Dąbrowska/RIRM