fot. flickr.com

RMF FM: KE popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze

Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików i chwali polskie władze – podało w piątek na stronie internetowej radio RMF. To niezbędny krok do ograniczenia agresywnego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE – informuje radio, cytując przedstawiciela KE.

„To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów” – powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej o planach odstrzału dzików w Polsce.

Radio przypomina, że ASF to „wirusowa, zakaźna choroba”, która jest „śmiertelna dla trzody chlewnej i dzików już spowodowała ogromne straty gospodarcze”.

„Mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa” – usłyszała w piątek od jednego z urzędników KE dziennikarka RMF FM.

„Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów” – dodał przedstawiciel KE.

Radio wyjaśnia, że „to by oznaczało ogromne straty gospodarcze, gdyż eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE, którego Polska jest jednym z ważnych producentów”.

„Walka z ASF stała się dla Unii wręcz dramatycznie pilna, bo ASF zagraża produkcji mięsa wieprzowego w Polsce i w całej Unii” – zaznacza RMF.

„Działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu (19 grudnia)” – pisze radio. Przypomina równocześnie, że „przyjęto wówczas rekomendacje w sprawie +długoterminowego zarządzania populacją dzików+”.

„W dokumencie znajduje się jasne stwierdzenie, że populacja dzików rozwinęła się w niektórych krajach +w sposób niekontrolowany+ i jest istotną przyczyną +rozprzestrzeniania się i utrzymywania ASF+. Uzgodniono wówczas, że jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF jest +odpowiedni odstrzał dzików+” – czytamy w materiale RMF.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl