fot. materiały prasowe

Reżyser filmu „Powołany 2”: W życiu każdego z bohaterów jest przełomowy moment i jest to moment spotkania Boga Żywego

Wartości, które pokazujemy w filmie, są uniwersalne, ale w życiu każdego z bohaterów jest przełomowy moment i nie da się pominąć tego, że jest to moment spotkania żywego Pana Boga. Wierzymy głęboko, że ten film jest na tyle oryginalny, że widz podczas seansu odkryje, że nie opowiada on o jakichś bohaterach, ale o życiu tego konkretnego widza – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Jan Sobierajski, reżyser filmu „Powołany 2”.

W Warszawie we wtorek odbyła się prapremiera filmu „Powołany 2” – kontynuacja historii, którą obejrzały miliony widzów. Dzieło koncentruje się na odkryciu sensu życia i indywidualnym powołaniu każdego człowieka. Stanowi ono odpowiedź na kryzys moralny społeczeństwa.

Film ma formę fabularyzowanego dokumentu.

– To jest bardzo ciekawa forma, ponieważ zawiera w sobie warstwę fabularną (…), ale też warstwę dokumentalną. Występują niezwykłe postaci. To są bohaterowie historii, które stały się inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie. To są historie osób, które pokazały, że w sytuacji kiedy można upaść na samo dno, Pan Bóg potrafi przyjść i wyciągnąć człowieka z bagna w tak spektakularny sposób, że może przemienić i nasze historie – mówił Jan Sobierajski.

Scenariusz „Powołanego 2” opowiada o spotkaniu księdza z grupą młodzieży, jakie staje się lekcją życia dla obydwu stron.

– Wartości, które pokazujemy w filmie, są uniwersalne, ale w życiu każdego z bohaterów jest przełomowy moment i nie da się pominąć tego, że jest to moment spotkania żywego Pana Boga – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

W główne role wcielili się polscy aktorzy, m.in. Jakub Dmochowski, Marcin Kwaśny, Henryk Gołębiewski i Patryk Cebulski.

– Wierzymy głęboko, że ten film jest na tyle oryginalny, iż widz podczas seansu odkryje, że nie opowiada on o jakichś bohaterach, ale o życiu tego konkretnego widza – zwrócił uwagę reżyser i producent dzieła.

Gość „Aktualności dnia” wyraził nadzieję, że poprzez świadectwo zawarte w jego filmie Bóg przemieni życie wielu osób, które je zobaczą.

– Mogę nawiązać do słów z Pisma Świętego, gdzie mówimy, że „wiara bierze się ze słuchania”. Wiemy, że te słowa były zapisane dwa tysiące lat temu, gdzie jeszcze nie było takich możliwości multimedialnych. W dzisiejszym świecie, mając możliwości, jakie mamy, czyli robienie chociażby filmów kinowych, myślę, że to zdanie można trochę przemienić – na: „Wiara bierze się też z oglądania” dobrych rzeczy, które nas budują, które sprawiają, że jesteśmy lepszymi ludźmi. (…) Właśnie takie filmy staramy się robić – mówił Jan Sobierajski.

Myślą przewodnią „Powołanego 2” jest wskazanie, że spełnianie powołania daje szczęście i pozwala być inspiracją dla innych.

Twórcom filmu udało się podjąć współpracę z dystrybutorem Raphael Films, przez co dzieło trafi do ponad 100 kin w całej Polsce. Patronat nad filmem objął Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, który budował swoje doświadczenie na pracy w kilkuset polskich szkołach.

„Powołany 2” nie powstałby, gdyby nie wsparcie społeczeństwa. Na jego realizację twórcy zebrali ponad 300 tys. zł za pośrednictwem internetowej zrzutki.

Pierwsza część „Powołanego” otrzymała w zeszły czwartek tzw. katolickiego Oscara.

Całość rozmowy z Janem Sobierajskim jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl