Rezolucja ws. zbrodni wołyńskiej

Solidarna Polska przygotowuje rezolucję ws. zbrodni wołyńskiej, którą miałby przyjąć Parlament Europejski. PE miałby również uczcić ofiary tej tragedii minutą ciszy.

Treść rezolucji przygotowanej przez polityków SP ma być zaprezentowana dziś na konferencji prasowej.

„Chcemy poprzez tę rezolucję uczcić pamięć Polaków, którzy zostali pomordowani w tak okrutny sposób. Chcemy też oddać hołd tym Ukraińcom, którzy ratowali Polaków” – powiedział Zbigniew Ziobro. Lider SP, liczy na poparcie rezolucji przez wszystkich europosłów z Polski.

Poseł Arkadiusz Mularczyk przewodniczący KP SP podkreśla, że w dokumencie znajdzie się sformułowanie, którego zbrakło w przyjętej niedawno uchwale Sejmu dotyczącej zbrodni na Wołyniu.

– Chcielibyśmy, aby ta rezolucja zawierała informacje o tym w jaki sposób doszło do masowych mordów na Polakach. Chcielibyśmy, żeby było tam zawarte sformułowanie, że było to ludobójstwo. Ta rezolucja ma olbrzymi walor historyczny, a także edukacyjny, bo sprawa zbrodni na Wołyniu nie jest szeroko znana w Unii Europejskiej, nawet w Polsce bardzo wiele osób nie wie co wydarzyło się na Wołyniu. Dlatego chcemy przedstawić ten projekt rezolucjimówił poseł Arkadiusz Mularczyk.

Uchwała Sejmu określiła rzeź na Wołyniu jako „czystkę etniczna o znamionach ludobójstwa”.

W tym roku przypada 70. rocznica zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Zbrodnia oddziałów UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską z lat 1943-1945 pochłonęła ok. 100 tys. polskich ofiar: mężczyzn, kobiet i dzieci.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl