Resorty nie wycofają się z inicjatywy Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce

Resorty spraw zagranicznych oraz kultury raczej nie wycofają się z przyszłorocznej inicjatywy Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce.

Ta inicjatywa może pomóc w walce z propagandą Rosji dotyczącą konfliktu na Ukrainie – mówiła wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas obrad sejmowej komisji kultury, która zajęła się dziś sprawą.

Wiceminister kultury Piotr Żuchowski zwrócił uwagę, że Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce może pozytywnie wpłynąć na wiedzę Rosjan nie tylko o polskiej kulturze, ale także o stosunku Polaków wobec tego, co dzieje się na Ukrainie.

PiS chce, by polski rząd wycofał się z  realizacji tego przedsięwzięcia – mówił podczas posiedzenia poseł Jan Dziedziczak.

– Apelujemy, żeby wycofać się z tego projektu, żeby pokazać, że państwo polskie nie zostawiło samej Ukrainy, że nie bawi się nad poległymi, którzy w ostatnich dniach, tygodniach, miesiącach oddali życie za wolność swojego kraju. To jest wysoce niestosowne. Jest agresja, giną ludzie, a my będziemy urządzać sobie koncerty i wystawy– mówił polityk.  

Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce to inicjatywa, która w 2015 r. ma pozwolić Polakom i Rosjanom przedstawić własne najważniejsze osiągnięcia gospodarcze, naukowe i kulturalne.

RIRM

drukuj