Minister spraw zagranicznych z wizytą w Nowym Jorku

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odbywa wizytę w Nowym Jorku. Podróż do USA jest kolejnym elementem kampanii na rzecz polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.

Celem Polski – jak podkreśla minister – jest uzyskanie poparcia jak największej liczby państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych dla naszej kandydatury, powyżej wymaganej liczby 129 głosów.

W ramach kampanii minister Witold Waszczykowski spotkał się z Jeffreyem Feltmanem, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ do spraw politycznych Sekretariatu ONZ. Tematem rozmowy były m.in. priorytety Polski na czas członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Podczas spotkania rozmówcy zgodzili się, że dla skuteczniejszego zapobiegania konfliktom potrzebne jest zwiększenie współpracy między Radą Bezpieczeństwa i Komisją Budowania Pokoju. Rozmowa dotyczyła ponadto polskiej perspektywy w sprawie konfliktu na Ukrainie czy bieżących wyzwań w Unii Europejskiej.

O polskiej kandydaturze do Rady Bezpieczeństwa minister Waszczykowski rozmawiał także z ambasadorami państw Azji Południowo-Wschodniej. Wczoraj wieczorem w siedzibie ONZ polski minister spraw zagranicznych wraz z Aminą Mohammed, zastępcą Sekretarza Generalnego i Cristiną Gallach, zastępcą Sekretarza Generalnego do spraw Informacji Publicznej, otworzył wystawę poświęconą rewitalizacji Łodzi.

Przy okazji otwarcia ekspozycji, która przedstawia historię modernizacji poprzemysłowych dzielnic Łodzi, minister Waszczykowski zaprezentował kandydaturę miasta na gospodarza wystawy International EXPO 2022.

Dziś z kolei w Nowym Jorku minister Waszczykowski spotka się z Przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, Peterem Thomsonem, z którym rozmawiać będzie o kwestiach klimatycznych i przygotowaniach do konferencji COP24 (KOP24) w Polsce. Następnie szef MSZ uda się z dwudniową wizytą do Waszyngtonu, gdzie weźmie udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do Walki z Daesh w siedzibie Departamentu Stanu.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl