PAP/Marcin Obara

Resort zdrowia przedstawił program Domowej Opieki Medycznej dla osób z pozytywnym wynikiem testu covidowego

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało program Domowej Opieki Medycznej. Jego  celem jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów. Mają temu służyć pulsoksymetr i aplikacja PulsoCare.

Osobom, które otrzymają pozytywny wynik testu na koronawirusa, dostarczony zostanie pulsoksymetr, za pomocą którego mierzony jest poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem. Po otrzymaniu urządzenia, osoby te samodzielnie będą dokonywały pomiaru stanu zdrowia.

Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą pogotowie ratunkowe, natomiast w sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że program przeznaczony jest dla wszystkich Polaków, którzy mają dodani wynik testu covidowego.

– Lekarz rodzinny będzie, jak zwykle zresztą, tym „gatekeeperem”, czyli będzie osobą, która pilnuje racjonalności systemu. Z tego miejsca chcę też podziękować wszystkim lekarzom rodzinnym w Polsce, którzy wypełniają swoją misję, budując i tworząc racjonalność tego systemu. Na tę racjonalność nadal będziemy liczyli, bo te zlecenia oczywiście powinny się pojawiać w sytuacji, kiedy zgodnie z wiedzą medyczną jest zidentyfikowane ryzyko pojawienia się koronawirusa – zaznaczył Adam Niedzielski.    

Osoby młodsze, poniżej 55 lat, aby skorzystać z programu Domowej Opieki Medycznej, mogą wykorzystać jedną z dwóch dostępnych ścieżek.

Pierwsza z nich to formularz PulsoCare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Kolejna to kwalifikacja udzielona przez lekarza POZ.

Dziś resort podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 733 osób, jest to najmniej od 13 października; z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 100 osób.

RIRM

drukuj