fot. PAP/Tytus Żmijewski

Resort rolnictwa zaproponował nowe pomysły na rozwój wsi

Rząd zaproponował kompleksowe rozwiązania, które przyczynią się do rozwoju polskiej wsi. Okazją do dyskusji była konferencja pod hasłem „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

W Przysieku koło Torunia odbyła się konferencja poświęcona rządowym programom dla mieszkańców wsi.

– Cykl konferencji „Perspektywy dla obszarów wiejskich” ma na celu przybliżenie państwu i samorządowcom tych metod, tych pomysłów i narzędzi, które są przygotowane przez rząd i pana prezydenta, z których można skorzystać – powiedziała minister w kancelarii prezydenta Halina Szymańska.

Infrastruktura mieszkaniowa, działania w obszarze oświatowo-kulturalnym oraz aktywizacja zawodowa – to te tematy zostały poruszone w trakcie konferencji.

– Po to, żeby tę całą ofertę przedstawić; nie wyrywkową, tylko całą, żeby ci najważniejsi decydujący o obszarach wiejskich wiedzieli, z czego mogą wybierać – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W trakcie konferencji omówiono około 100 przedsięwzięć, które mają na celu zmieniać polską wieś. Jedną z nich są centra usług społecznych.

– Pokazujemy, że bardzo ważną rzeczą jest tak naprawdę zbadanie potrzeb społeczności. Często różnego rodzaju inicjatywy na terenach wiejskich powstawały na tej zasadzie, że na coś można było pozyskać pieniądze, więc to robiliśmy. Chodzi o to, żeby zbadać potrzebę danej społeczności – wskazała Halina Szymańska.

I dopiero wtedy realizować te projekty, które zaspokoją potrzeby polskiej wsi. Dlatego tak ważna w całym procesie jest współpraca z samorządowcami.

– Zarówno z wójtami, burmistrzami, jak i powiatami, sejmikiem województwa, bo przecież dopiero suma działań może przynieść pozytywne efekty – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Konferencja w Przysieku to już szóste spotkanie z planowanych siedmiu. Cykl rozmów zapoczątkował prezydent Andrzej Duda. Dyskusje na temat rolnictwa odbywają się w pięciu regionach kraju.

TV Trwam News/RIRM

drukuj