fot. pl.freepik.com/zdjecia/tlo'>Tło zdjęcie utworzone przez dashu83 - pl.freepik.com

Resort klimatu tymczasowo odstępuje od stosowania wymagań jakościowych dla węgla określonych w 2018 roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska  poinformowało, że odstępuje od stosowania wymagań jakościowych dla węgla, które określone były rozporządzeniem ministra z 2018 roku. Celem decyzji ma być obniżka cen surowca i poprawa jego dostępności dla gospodarstw domowych.

Wykorzystanie tej możliwości przewidziano w przypadku wystąpienia na rynku nadzwyczajnych zdarzeń skutkujących zmianą warunków zaopatrzenia w paliwa stałe. Maksymalny okres odstąpienia od stosowania wymagań jakościowych dla węgla to 60 dni.

Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wyjaśnił, że rozporządzenie ma związek ze skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w tym cenami węgla i problemami z jego dostępnością.

– Został przygotowany przez nas projekt rozporządzenia ustanawiający odstępstwo od stosowania wymagań jakościowych paliw stałych, wprowadzonych do  obrotu z przeznaczeniem do użycia w gospodarstwach domowych oraz do spalania o mocy nie mniejszej niż 1 megawat. W związku z tym odstępuje się na okres następnych 60 dni od  stosowania tych wymagań określonych we wcześniejszym rozporządzeniu ministra z 2018 roku. Rozporządzenie weszło w życie i tak naprawdę celem działania było to, żeby w krótkim czasie przyczynić się do obniżenia cen i zwiększyć dostępność węgla dla gospodarstw domowych – zaznaczył Aleksander Brzózka.    

Rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podkreślił, że jest to już kolejne działanie w tym zakresie. Jak przypomniał, w Senacie rozpatrywana jest ustawa gwarantująca maksymalną cenę węgla, a od stycznia gospodarstwa domowe mogą się starać o dodatek osłonowy z powodu rosnących cen energii. [czytaj więcej] https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-oslonowy 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl