PAP/Adam Warżawa

Patrolowiec dla Straży Granicznej

W Gdańsku zwodowany został kadłub nowej wielozadaniowej jednostki patrolowej dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Teraz jednostka trafi do Francji, skąd w przyszłym roku wróci do Polski już w pełni wyposażona.

OPV (offshore patrol vessel) to jednostka patrolowa budowana dla morskiego oddziału Straży Granicznej. 

Jednostka będzie przeznaczona przede wszystkim do służby w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, przede wszystkim na akwenie Morza Bałtyckiego i Morza Śródziemnego. Dodatkowo przeznaczeniem jednostki będzie udział w międzynarodowych, wielozadaniowych operacjach morskich, koordynowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex mówi kmdr ppor. Andrzej Jóźwiak, rzecznik komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

W środę w Gdańsku miało miejsce wodowanie kadłuba okrętu wykonanego przez firmę NavireTECH z Gdyni, które zakończyło pierwszy etap budowy patrolowca. Teraz jednostka trafi do Francji, skąd w przyszłym roku wróci do Polski już w pełni wyposażona.

Jednostka za jakieś maksymalnie dwa tygodnie wyjedzie do Francji. Będzie przetransportowana do Calais, gdzie mieści się oddział Stoczni Socarenam i tam będą już instalowane wszystkie drobne urządzenia, podłączane systemy i będą uruchomienia tych systemów – informuje Artur Nastkiewicz, prezes firmy NavireTECH.

To nie pierwsza inwestycja realizowana we współpracy z francuską stocznią Socarenam.

Mieliśmy już okazję wyprodukować w różnych polskich stoczniach około 10 kadłubów różnych typów jednostek pływających. Mamy również we Francji około 100 polskich pracowników stoczniowych, którzy pomagają nam w wykończeniu okrętów w naszych stoczniach we Francji – podkreśla Philippe Gobert, prezes stoczni Socarenam. 

Zadowolenia z inwestycji nie kryje wojewoda pomorski, Dariusz Drelich.

Jesteśmy dumni, że nasz morski oddział Straży Granicznej będzie miał tak doskonały okręt, najnowocześniejszy na świecie, w przyszłym roku powinien wejść do służby. Naprawdę robi wrażenie, ale to są też wielkie możliwości. To są możliwości nie tylko zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie prób przemytu, zatrzymywania ludzi, którzy próbują drogą morską się przedostać, ale również może brać udział w akcjach ratowniczych, gaśniczych. Ten okręt ma wiele zadań, które może realizować – mówi Dariusz Drelich.  

Budowa patrolowca finansowana jest do 90 procent z unijnego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z kolei pozostałą część inwestycji sfinansuje budżet państwa. 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl