fot. pixabay.com

Resort klimatu chce pomóc najuboższym Polakom w związku z podwyżką cen prądu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało rozwiązania pomocowe dla najuboższych Polaków w związku z podwyżkami cen prądu. Ustawa regulująca wsparcie dla tzw. odbiorców wrażliwych czeka już na wpis do wykazu prac rządu.

Nad rozwiązaniami pracował powołany w lutym międzyresortowy zespół, który miał za zadanie m.in. ustawowo zdefiniować takiego odbiorcę.

We wrześniu mogą ruszyć konsultacje przepisów, a zgodnie z zamierzeniem wsparcie ma wejść w życie z początkiem przyszłego roku – poinformował rzecznik resortu klimatu i środowiska, Aleksander Brzózka.

Rozwiązania, które zostały przygotowane zaakceptowało kierownictwo resortu. Po uzyskaniu wpisu będziemy mogli przekazać projekt ustawy do konsultacji publicznych. Naszym celem jest, aby te rozwiązania obowiązywały od początku przyszłego roku tak, żeby wsparcie trafiło do najbardziej potrzebujących osób. Prawdopodobnie będzie to forma wsparcia finansowego – powiedział Aleksander Brzózka.

Resort wyjaśnił, że polskie ustawodawstwo w sposób jasny nie wskazywało dotychczas strefy ryzyka wejścia w ubóstwo energetyczne. Dlatego przygotowane są instrumenty, które będą zgodne z systemem, na którego straży stoi prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Szef resortu klimatu i środowiska, Michał Kurtyka w jednym z wywiadów był pytany, w jaki sposób rząd chce zrekompensować najuboższym niemal 30 proc. podwyżki cen energii. Zaznaczył, że będzie to raczej wsparcie finansowe niż w postaci zmiany taryfy.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl