fot. Tomasz Strąg

Relikwie bł. ks. Markiewicza trafiły do toruńskiego sanktuarium

Do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu trafiły relikwie bł. ks. Bronisława Markiewicza – założyciela zgromadzenia św. Michała Archanioła.

W niedzielę uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Dariusz Wilk, przełożony generalny zgromadzenia michalitów. W Eucharystii uczestniczyli m.in. wierni z parafii św. Michała Archanioła w Toruniu oraz parafii Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku.

Jesteśmy dziedzicami duchowości bł. ks. Bronisława Markiewicza – mówił w homilii ks. Dariusz Wilk.

W swojej wizji mówi: „Powierzam wam to dzieło. Wy je przyjmijcie i prowadźcie nadal”. Jesteśmy niezwykle wdzięczni Bogu za dar charyzmatu bł. ks. Bronisława Markiewicza. Wraz z pozostawieniem jego relikwii tutaj, w tym sanktuarium, w tej świątyni, pozostawiamy jego troskę o ojczyznę, rodzinę i dzieci. Przede wszystkim jego troskę o świętość tych, którzy zostają przez Boga w szczególny sposób wezwani do tego, by być świadkami Bożej miłości – wskazał ks. Dariusz Wilk.

Ks. Bronisław Markiewicz urodził się w 1842 r. w Pruchniku, a zm. w 1912 r. Studiował m.in. pedagogikę i filozofię. W czasie pobytu we Włoszech był uczniem św. Jana Bosko. Po powrocie do Polski zajmował się m.in. opuszczoną młodzieżą w założonych przez siebie zakładach wychowawczych.

Pozwolenie na założenie zgromadzenia Michała Archanioła zatwierdzono dopiero po śmierci ks. Markiewicza. Duchowny został beatyfikowany w 2005 r. w Warszawie.

RIRM

drukuj