fot. Monika Bilska

[RELACJA] Toruń: Zakończyło się 11. Dziękczynienie w Rodzinie  

Rodzina Radia Maryja z całej Polski, a nawet świata, po raz jedenasty spotkała się na wspólnym Dziękczynieniu w Rodzinie w Toruniu. Transmisję wydarzenia przeprowadziły TV Trwam oraz Radio Maryja. 

Jak co roku, program dziękczynienia był bardzo bogaty. Najpierw Rodzina Radia Maryja mogła podziwiać zespoły, które wygrały konkurs Festiwalu Dzieci i Młodzieży organizowany przez Fundację Nasza Przyszłość z 1 % z podatku dochodowego.

Następnie, w samo południe, miał miejsce centralny punkt spotkania: uroczysta Msza św. sprawowana w toruńskim sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył ks. bp. Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

W homilii ordynariusz diecezji toruńskiej zaznaczył, że dziękczynienie charakteryzuje  ludzi wielkich.

– Gromadzi nas dzisiaj „Dziękczynienie w Rodzinie”, a wiemy, że umiejętność dziękczynienia charakteryzuje ludzi wielkich. Człowiek niedojrzały za niewiele dziękuje, raczej rozwija w sobie postawę pełną różnych roszczeń, i kiedy dziś rozglądamy się dookoła, wielu takich ludzi możemy spotkać. Uważa, że wiele mu się należy, a jego apetyt na dobra materialne, komplementy, również na uczucia, jest bardzo trudne do zaspokojenia. Człowiek pokory, wiary stoi w prawdzie o sobie i wie, że wiele otrzymał od rodziców. Właściwie wszystko otrzymaliśmy od kogoś: od Boga, rodziców, nauczycieli, kapłanów, mądrych ludzi, których spotkaliśmy, lub którzy nas formowali. Sporo otrzymaliśmy też od Boga, Kościoła, ojczyzny, rodziny – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.

List do zgromadzonych na 11. Dziękczynieniu w Rodzinie wystosował Prezydent RP Andrzej Duda.

„Dobrze, że naszą wdzięczność okazujemy w rodzinie, w niej bowiem ma swoje źródło to wszystko, co najważniejsze dla przyszłości Polski. Dziękuję całej społeczności skupionej wokół Radia Maryja i Telewizji Trwam za to, że w takim właśnie rodzinnym duchu jednoczy naszych rodaków wokół wartości” – napisał w liście Andrzej Duda.

Słowo do wiernych skierował również o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, który zachęcił, aby swoją postawą niezmiennie budować Królestwo Niebieskie.

– Św. Augustyn pisał kiedyś, że w świecie są dwa potężne place budowy. Z jednej strony jest plac, na którym buduje się państwo ludzkie. Z drugiej strony jest plac, na którym buduje się państwo Boże. Na pierwszym placu w centrum stawia się samego siebie aż do odrzucenia Boga. Na drugim placu buduje się na Bogu aż do ofiarowania samego siebie dla drugich – podkreślił o. Dariusz Paszyński CSsR.

Zgromadzonych na 11. Dziękczynieniu w Rodzinie powitał również prezydent Torunia Michał Zaleski.

– To dla mnie radość, iż mogę być tutaj, powitać w mieście Toruniu i życzyć, aby Dziękczynienie w Rodzinie wyzwoliło myślenie o tej rodzinie, która jest najważniejsza, czyli tych najbliższych: dzieciach, wnukach, małżonkach, kuzynach, krewnych ale i także myślenie o rodzinie, jaką wspólnie stanowicie Państwo, będąc ze sobą razem. Rodzinie, która ma całą Polskę i świat w swoich pięknych, pełnych miłości objęciach. Myślenie to niech towarzyszy temu spotkaniu, dziękując za to, iż możemy wziąć udział w czymś, co nie tylko przysparza wartości rodziny, ale i także powoduje, że chcemy przyjechać do Torunia – powiedział Michał Zaleski.

Po Mszy św. odbył się koncert organowy w wykonaniu Kamila Frąsia, organisty toruńskiego sanktuarium.

Następnie wierni przeszli do amfiteatru za świątynią, gdzie nastąpiły kolejne punkty programu. Swoje utwory zaprezentował Jacek Silski.

O godz. 15.00 uczestnicy dziękczynienia odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Kolejnym punktem programu był koncert duetu Agnieszka Sokolnicka & Voytek Soko.

Następnie odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej z Gdyni.

Ostatnim punktem 11. Dziękczynienia w Rodzinie był koncert galowy w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

 

Słowa podziękowania zespołowi „Mazowsze” przekazał Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Dziękujemy „Mazowszu” – napracowaliście się, miał być inny program, ale nawet Matka Boża nas nie posłuchała, żeby nie było deszczu. Pewnie miała jakiś plan. Może trzeba więcej pokuty za Polskę? I dziękujemy wam, żeście wytrwali. Panie dyrektorze, mistrzu, mam nadzieję, że – nie będziemy mówić kiedy – ale planujemy „Mazowsze”. I będzie „Mazowsze” w całej krasie – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Tegoroczne uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem ks. bp. Wiesława Śmigla, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Transmisję wydarzenia przeprowadziły TV Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj