fot. sxc.hu

Referendum: Wnioski ws. głosowania przez pełnomocnika – do piątku

Piątek to ostatni dzień na składanie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Za pośrednictwem pełnomocnika zagłosować mogą niepełnosprawni oraz osoby, które ukończyły 75 lat.

Do zagłosowania przez pełnomocnika potrzebne jest wcześniejsze sporządzenie tzw. aktu pełnomocnictwa. W tym celu najpóźniej w piątek trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, ze pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do glosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do glosowania.

Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemna zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopie zaświadczenia o prawie do glosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa).

Referendum zarządzone przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się 6 września. Odpowiemy w nim na trzy pytania dotyczące: wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu oraz rozstrzygania wątpliwości w prawie podatkowym na korzyść podatnika.

PAP/RIRM

drukuj