fot. sxc.hu

Referendum: 1 września ostatni dzień na dopisanie się do spisu

Do wtorku jest jeszcze czas, by dopisać się do spisu uprawnionych do udziału w referendum w wybranym przez siebie obwodzie głosowania. To rozwiązanie dla osób przebywających poza miejscem stałego zamieszkania.

Do referendum pozostało już niewiele czasu. Aby 6 września móc oddać swój głos poza miejscem stałego zamieszkania, trzeba do wtorku złożyć – w miejscu, gdzie zamierzamy głosować – odpowiedni wniosek.

To ułatwienie dla osób, które od dłuższego czasu przebywają poza miejscem zamieszkania, ale także dla tych, którzy np. z racji wykonywanego zawodu w dniu referendum muszą w godzinach głosowania być gdzie indziej, niż mieszkają.

Także do wtorku można zgłaszać kapitanom polskich statków morskich kandydatów do obwodowych komisji ds. referendum na tych statkach. Kandydatów mogą wskazywać instytucje upoważnione do prowadzenia kampanii referendalnej w programach radiowych i telewizyjnych, prowadzące działalność związaną z przedmiotem referendum; każda z nich może zgłosić kapitanowi statku jednego kandydata.

Z kolei do piątku 4 września w urzędzie gminy można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, które uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj