Premier spotka się z inicjatorami referendum ws. sześciolatków

Przedstawiciele stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców spotkają się dziś z premierem Donaldem Tuskiem. Organizacja jest autorem obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego.   

Karolina Elbanowska, prezes Fundacji i inicjator akcji „Ratuj Maluchy” podkreśla, że na takie spotkanie rodzice czekają od 5 lat.

– Sytuacja nabrzmiała do takiego stopnia, że w tej chwili mamy wniosek o referendum, poparty podpisami blisko miliona obywateli. Wcześniej było prawie 70 tys. podpisów w internecie; potem była ustawa obywatelska „sześciolatki do przedszkola”, pod którą podpisało się blisko 350 tys. obywateli. Ta ustawa została w zasadzie schowana do zamrażarki sejmowej. Przez cały ten czas ani ministerstwo, ani rząd nie chciały z nami rozmawiać, nie chciały słuchać naszych argumentów, nie chciały jak gdyby przyjąć do wiadomości, że ta reforma nie jest przygotowywana z szacunkiem dla małego dziecka – zaznacza inicjatorka akcji „Ratuj Maluchy”.

Karolina Elbanowska dodaje, że rodzice liczą na deklarację Premiera, iż w sprawie głosowania nad referendum nie będzie dyscypliny partyjnej w PO.

– Liczymy, że pan premier zostawi wolny wybór w sprawie głosowania przynajmniej swoim posłom. Wiemy, że wielu z nich popiera wniosek o referendum, ale po prostu boi się dyscypliny partyjnej. Ci posłowie mówią, że jeżeli będzie dyscyplina, to będą zmuszeni do głosowania przeciwko obywatelom. Posłowie to też ludzie, też mają dzieci 6-letnie, 7-letnie. Wielu z nich wie, jak wygląda polska szkoła i że nie jest tak pięknie, jakby chciało tego ministerstwo. Są bardzo poważne problemy i te problemy niestety narastają, ponieważ ministerstwo zamiast skupić się na ich naprawianiu, cały czas maluje trawę na zielono – ocenia Karolina Elbanowska.

Z informacji medialnych wynika, że PSL skłania się do odrzucenia wniosku o referendum. Chce wprowadzić dyscyplinę w tej sprawie. Natomiast poparcie dla wniosku zadeklarowali w debacie posłowie opozycji. Głosowanie nad dokumentem odbędzie się w Sejmie na początku listopada.

W ubiegłym tygodniu Sejm prawie siedem godzin debatował nad wnioskiem ws. referendum. Obniżenia wieku rozpoczęcia nauki w szkole z siedmiu do sześciu lat, które ostatecznie – jak twierdzi Ministerstwo Edukacji Narodowej – ma nastąpić 1 września 2014 r., broniła szefowa MEN Krystyna Szumilas oraz Platforma Obywatelska.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl