Reduta Dobrego Imienia pozywa argentyński dziennik internetowy za artykuł o Jedwabnem

Nowela ustawy o IPN już działa. Reduta Dobrego Imienia pozywa argentyński dziennik internetowy Pagina Doce. Jeśli sąd uzna dopuszczalność pozwu, dojdzie do procesu.

W artykule o zbrodni w Jedwabnem argentyński dziennik wykorzystał zdjęcie pomordowanych Żołnierzy Wyklętych. Jak alarmuje Reduta Dobrego Imienia, fotografia została wykonana przez UB i przedstawia poległych w 1950 r. żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Przepisy, które pozwalają bronić dobrego imienia Polski, zadziałały – wskazuje wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

– Oczywiście nie wiem, kiedy będzie rozpatrzona ta sprawa. Jeżeli sąd stwierdzi dopuszczalność takiego pozwu, to oczywiście proces będzie, natomiast powinien stwierdzić taką dopuszczalność – zaznacza Michał Wójcik.

Reduta Dobrego Imienia za manipulację uznała połączenie zbrodni w Jedwabnem z obrazem poległych Żołnierzy Wyklętych. To celowe nadużycie, które ma utwierdzić i potwierdzić w czytelnikach rzekomo polski antysemityzm – alarmuje stowarzyszenie.

– Ta dyskusja w ostatnich tygodniach w mediach koncentrowała się na drodze karnej, a jest jeszcze ta droga cywilna. W związku z tym bardzo się cieszę, że takie przepisy są, funkcjonują i chroni się dobre imię narodu polskiego, dobre imię Rzeczypospolitej – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Do występowania w sprawach sądowych organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski uprawnia nowela ustawy o IPN.

TV Trwam News/RIRM

drukuj