fot. PAP/Sebastian Borowski

Red. G. Górny: Nikt nie ma wątpliwości, że Karol Wojtyła był tym człowiekiem, który zrobił najwięcej dla obalenia systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej

Można powiedzieć, że Jan Paweł II posiadł niezwykły dar pojawiania się w newralgicznych momentach w kluczowych miejscach naszego globu, aby zmieniać tam bieg dziejów. (…) Tak było choćby w przypadku krajów zniewolonych przez komunizm, a zwłaszcza Polski. Nikt nie ma zresztą wątpliwości, że to właśnie Karol Wojtyła był tym człowiekiem, który zrobił najwięcej dla obalenia systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. To jednak nie wszystko. Dzięki jego mediacjom udało się rozwiązać pokojowo wiele konfliktów – akcentował red. Grzegorz Górny, publicysta, w swoim felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

W miniony weekend w Krakowie odbył się kongres pod hasłem: „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Fundację Polska Wielki Projekt i miało miejsce na Zamku Królewskim na Wawelu. Celem kongresu było przypomnienie dorobku Papieża Polaka i szukanie w jego nauczaniu inspiracji do sprostania współczesnym wyzwaniom.

– Na Wawel przybyło wiele osobistości reprezentujących wszystkie kontynenty, by opowiedzieć o tym, jaki wpływ Papież z Polski wywarł na ich kraje. Byli więc goście ze Stanów Zjednoczonych, z Nikaragui, Chile, Australii, Timoru Wschodniego, Zambii, Węgier czy Ukrainy. Mówili o tym, jak Jan Paweł II potrafił swój autorytet moralny przekuć na konkretne rozwiązania polityczne. Można powiedzieć, że posiadł on niezwykły dar pojawiania się w newralgicznych momentach w kluczowych miejscach naszego globu, aby zmieniać tam bieg dziejów – podkreślał Grzegorz Górny.

Autor felietonu odniósł się do słów amerykańskiego politologa, Samuela Huntingtona: „Wyglądało wręcz na to, że Jan Paweł II posiadł sposób pojawiania się w pełni pontyfikalnego majestatu w krytycznych momentach procesu przechodzenia do demokracji”.

– Tak było choćby w przypadku krajów zniewolonych przez komunizm, a zwłaszcza Polski. Nikt nie ma zresztą wątpliwości, że to właśnie Karol Wojtyła był tym człowiekiem, który zrobił najwięcej dla obalenia systemu komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. To jednak nie wszystko. Dzięki jego mediacjom udało się rozwiązać pokojowo wiele konfliktów, na przykład spór graniczny między Argentyną i Chile, który omal nie zakończył się wojną. Tylko interwencja Jana Pawła II zapobiegła wówczas wybuchowi konfliktu zbrojnego. Przez cały pontyfikat popierał on też wolnościowe dążenia zniewolonych narodów. Przedstawiciele Timoru Wschodniego twierdzą, że to właśnie Papieżowi z Polski ich mały kraj, śmiertelnie zagrożony przez swojego indonezyjskiego sąsiada, zawdzięcza wolność oraz istnienie – wskazywał publicysta.

Grzegorz Górny wspomniał, że św. Jan Paweł II odbył 104 podróże apostolskie „do nawet najbardziej oddalonych zakątków naszego globu”. W czasie jego pontyfikatu Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z wieloma państwami.

– Z dzisiejszej perspektywy może wydawać się to niewiarygodne, ale dopiero Jan Paweł II doprowadził do tego, że Watykan nawiązał stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi, co nastąpiło w 1984 roku, czy z Wielką Brytanią, z którą Stolica Apostolska nie utrzymywała oficjalnych kontaktów aż od XVI wieku. (…) W każdym kraju witały go setki tysięcy, a nawet miliony ludzi. Dzięki temu stał się najbardziej rozpoznawalnym człowiekiem na naszej planecie. Swój wpływ wykorzystywał do tego, aby świat stawał się coraz lepszym. (…) My, w Polsce, często już o tym zapominamy – podsumował autor felietonu.

Cały felieton red. Grzegorza Górnego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl