RDI składa dwa pozwy przeciwko europarlamentarzyście Guyowi Verhofstadtowi

Reduta Dobrego Imienia składa dwa pozwy przeciwko europarlamentarzyście Guyowi Verhofstadtowi – poinformowano w przesłanym PAP komunikacie. Powodem pozwów jest – jak uzasadniono – „skandaliczna wypowiedź” europarlamentarzysty nt. sobotniego Marszu Niepodległości.

Reduta Dobrego Imienia zapowiedziała złożenie dwóch pozwów do Sądu Okręgowego w Warszawie, obu przeciwko eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi. Polityk i – jak przypomina RDI – były premier Belgii oraz przewodniczący frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim, w trakcie środowej debaty poprzedzającej głosowanie nad rezolucją ws. praworządności w Polsce, powiedział, że w ramach ostatniego Marszu Niepodległości „60 tysięcy faszystów, neonazistów i zwolenników supremacji białej rasy przemaszerowało 300 km od Auschwitz”.

RDI zapowiedziało złożenie dwóch pozwów – jeden w imieniu organizacji, której przedstawiciele wraz z wolontariuszami brali udział w Marszu Niepodległości. RDI, jak podkreślono w komunikacie, „nie jest organizacją faszystowską, ani neo-faszystowską”.

Drugi pozew ma zostać złożony w imieniu prezesa Fundacji Reduty Dobrego Imienia i uczestnika Marszu Niepodległości Miry Wszelakiej.

„Nie zgadzamy się na takie oskarżenia. To kłamstwa inspirowane doniesieniami medialnymi i fake newsami mediów zachodnich. (…) Nie jestem faszystką, ani neonazistką. Członkowie mojej rodziny wiele wycierpieli w obozach koncentracyjnych z rąk Niemców – faszystów. Wypowiedź Guya Verhofstadta to oszczerczy atak niepoparty dowodami. Będziemy dążyli do uchylenia immunitetu europosła” – podkreśla Mira Wszelaka.

PAP/RIRM

drukuj