fot. PAP/EPA

Sąd ponownie rozpozna sprawę znieważenia przez G. Verhofstadta uczestników marszu niepodległości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie sądu niższej instancji ws. umorzenia postępowania dot. wypowiedzi Guya Verhofstadta i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania – poinformowała PAP sekcja prasowa sądu okręgowego. Verhofstadt nazwał m.in. marsz niepodległości marszem faszystów.

Verhofstadt, w poprzednim PE lider Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), w listopadzie 2017 roku podczas debaty w Parlamencie Europejskim mówił, że na ulicach Warszawy odbył się „60-tysięczny marsz faszystów, neonazistów, białych suprematystów”.

„Nie mówię tu o Charlottesville w USA, mówię o tym, co działo się w Warszawie, stolicy Polski. Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie” – powiedział.

Postępowanie w tej sprawie przed Sądem Rejonowym w Warszawie zainicjował dr Bawer Aondo-Akaa, reprezentowany przez prawników Instytutu Ordo Iuris, którzy zarzucają Verhofstadtowi zniesławienie i znieważenie pokrzywdzonego.

Jak informuje Instytut Ordo Iuris, postępowanie toczy się przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia od stycznia 2018 r.

„Z uwagi na brak jakiejkolwiek aktywności ze strony sądu w celu rozpoznania sprawy prawnicy Ordo Iuris wnieśli w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa skargę na przewlekłość postępowania, która w całości została uwzględniona przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Pomimo tego w maju 2019 r. Sąd Rejonowy odmówił przekazania wniosku pokrzywdzonego o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi, argumentując to rzekomym brakiem kompetencji do podjęcia takich działań. Następnie sąd umorzył postępowanie” – poinformował Instytut.

Prawnicy Ordo Iuris złożyli w tej sprawie zażalenie, w którym zarzucali m.in. naruszenie wielu przepisów regulaminu Parlamentu Europejskiego i wskazywali na zablokowanie oskarżycielowi prawa do sądu.

„Sąd Okręgowy w Warszawie w całości przychylił się do zażalenia i uchylił postanowienie sądu rejonowego, wskazując, iż ma on obowiązek wystąpienia do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w celu rozpoczęcia procedury uchylenia belgijskiemu politykowi chroniącego go immunitetu” – czytamy w informacji Ordo Iuris.

Z informacji przekazanej przez Ordo Iuris wynika, że orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie oznacza, iż „w najbliższym czasie zostanie rozpoczęta procedura wyrażenia przez Parlament Europejski zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Guya Verhofstadta”.

„Ta decyzja cieszy, zważywszy, że niepokojące było zapatrywanie Sądu Rejonowego, z którego wynikało, iż nie ma prawnej realnej możliwości wszczęcia w Polsce postępowania karnego przeciwko członkowi Parlamentu Europejskiego w trybie prywatnoskargowym” – napisano.

Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj