Polska nie pójdzie na żadne ustępstwa ws. żydowskich roszczeń

Polska nie pójdzie nawet na symboliczne ustępstwa w sprawie żydowskich roszczeń. We wtorek senatorowie USA zwrócili się z apelem do amerykańskiego sekretarza stanu, by podjął działania w tej sprawie. Ale wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik tłumaczy, że już teraz polskie przepisy jednoznacznie regulują kwestie tzw. mienia bezspadkowego i żadnej wypłaty odszkodowań nie będzie.

Pod petycją, która wzywa Biały Dom do interwencji w sprawie żydowskich roszczeń, podpisało się 88 senatorów. Dokładnym adresatem listu jest sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

– Zachęcamy pana do podejmowania odważnych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać problem tak szybko, jak to tylko możliwe – napisali w liście senatorowie.

Amerykańscy senatorowie podjęli działania na trzy tygodnie przed przyjazdem do Polski prezydenta USA Donalda Trumpa.

– Powinni się zwrócić do tych, którzy Polskę napadli, którzy Polskę zniszczyli, którzy mordowali polskich obywateli różnego pochodzenia – zaznaczył szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Jak informuje dzisiaj dziennik „Rzeczpospolita”, amerykańska administracja nie chce podejmować żadnych konkretnych działań. Sankcje są wykluczone. Według gazety, temat żydowskich roszczeń nigdy nie pojawił się  w trakcie rozmów prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Nie inaczej będzie tym razem.

– Sojusz polsko-amerykański, na który to sojusz powołują się senatorowie w swoim liście, jest równie ważny dla nas, jak i dla Ameryki, bowiem bez współpracy z Polską i krajami naszego regionu USA traci kontrolę nad Eurazją – zwrócił uwagę prof. Tadeusz Marczak.

Dlatego Stany Zjednoczone także zdają sobie sprawę z tego, co mogą stracić, zwłaszcza że oba kraje łączą silne relacje gospodarcze. Polska kupuje od USA sprzęt wojskowy i gaz skroplony LNG. Zapłaci też za amerykańskie bazy.

Działań amerykańskiej administracji obawia się Kukiz’15. Lider Ruchu – Paweł Kukiz – chce, żeby przez Sejm przeszła ustawa Anty-447. Projekt miał być procedowany już w lipcu.

– Wobec listu 88 senatorów USA w sprawie tzw. restytucji mienia ofiar Holokaustu i pilnej potrzeby obrony interesów Polski i Polaków, wnioskuję o uzupełnienie najbliższego posiedzenia Sejmu o projekt ustawy Anty-447 klubu Kukiz’15, zabezpieczającej Polaków przed roszczeniami do mienia bezdziedzicznego – zaznaczył Paweł Kukiz.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik tłumaczy jednak, że Polska nie ma się czego obawiać, bo żydowskie roszczenia już teraz blokują inne przepisy.

– W Polsce prawo jednoznacznie reguluje kwestie tzw. mienia bezspadkowego. Jest konkretny przepis, który mówi, co się dzieje w momencie, gdy nie ma spadkobierców. W pierwszej kolejności gmina, a na końcu Skarb Państwa, jeżeli nie da się ustalić, kto jest spadkobiercą.
Tak było zawsze, tak to było regulowane od lat
– wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

– Nie ma takiej instytucji jak zbiorowe dziedziczenia mienia bezspadkowego. Nie ma takiej instytucji w prawie międzynarodowym – podkreślił prof. Tadeusz Marczak.

Według doniesień „Rzeczpospolitej”, w sprawie żydowskich roszczeń Polska nie pójdzie nawet na symboliczne ustępstwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj