RCB ostrzega przed zatruciami czadem

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed tlenkiem węgla. Co roku ten bezwonny gaz zabija kilkadziesiąt osób.

Święta to okres, kiedy spędzamy więcej czasu w domach czy mieszkaniach. Część z nas ogrzewa swoje lokale m.in. piecykami kaflowymi czy też gazowymi. W przypadku niesprawnego systemu grzewczego istnieje ryzyko zatrucia się czadem. Podstawą są zapewne okresowe kontrole instalacji.

RCB apeluje też o instalowanie czujek tlenku węgla oraz wietrzenie pomieszczeń, w których znajduje się źródło ciepła – mówi Anna Adamkiewicz z rządowego centrum.

– Pamiętajmy o tym, że zagrożenie tlenkiem węgla właściwie istnieje cały rok, ale zimą szczególnie, właśnie wtedy, kiedy grzejemy, kiedy używamy różnego rodzaju piecyków w swoich domach. Pamiętajmy o tym, żeby zwracać uwagę na bezpieczeństwo i w swoim domu, i gdy jesteśmy gdzieś w gościach właśnie w okresie świątecznym. Wietrzmy regularnie pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, że jeżeli zaobserwujemy u siebie czy u innych jakieś niepokojące objawy – zawroty głowy, osłabienie, nudności – zadzwońmy pod numer alarmowy 112 – podkreśla Anna Adamkiewicz.   

Następstwem ostrego zatrucia gazem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał lub nawet śmierć.

Od października tego roku czadem zatruło się kilkanaście osób. W ubiegłym roku zmarły 52 osoby.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl