fot PAP/ Tomasz Wojtasik

RCB: Kolejne dwie osoby zatruły się czadem. Od początku sezonu to już 31 ofiar

Ostatniej doby dwie osoby zatruły się czadem – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Osoby, które zginęły, to mieszkańcy Sędławki w województwie warmińsko-mazurskim.

Z informacji przekazanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wynika, że od początku umownego sezonu grzewczego, czyli od 1 października, tlenkiem węgla (czadem) śmiertelnie zatruło się już 31 osób. Ostatniej doby zanotowano dwie kolejne ofiary. To mieszkańcy Sędławki w województwie warmińsko-mazurskim.

RCB, które o kolejnych ofiarach poinformowało na Twitterze, pod wpisem zamieściło krótki film z wypowiedzią ratownika medycznego z CSK MSWiA w Warszawie Filipa Hajnusa, który przypomina, że tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny.

„Możemy nawet nie zorientować się, gdy zacznie wypełniać pomieszczenia, w których się znajdujemy. Tutaj najważniejsza jest profilaktyka, czyli dbanie o drożność przewodów wentylacyjnych w naszym domu oraz instalowanie czujek czadu, które nawet podczas snu obudzą nas swoim głośnym piskiem” – zauważa Hajnus.

https://twitter.com/RCB_RP/status/1489183103755161602?s=20&t=Mgxsr-8yPKhqviFx3tK45g

Ratownik radzi, aby – jeśli mamy do czynienia z podejrzeniem zaczadzenia – wezwać służby ratownicze, dzwoniąc pod numer 112.

„Powiedzmy, gdzie jesteśmy i co się stało, nie wchodźmy do pomieszczeń, w których przebywają osoby zaczadzone, ponieważ również możemy wtedy ucierpieć. Jeżeli jesteśmy w stanie, spróbujmy najpierw przewietrzyć to pomieszczenie, a dopiero później do niego wejść” – powiedział.

Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl