fot. https://twitter.com/RCB_RP

RCB: fałszywa narracja wykorzystywana przez rosyjską propagandę w sprawie ataku na Ukrainę

Fałszywa narracja wykorzystywana przez rosyjską propagandę w sprawie ataku na Ukrainę próbuje nieprawdziwie przedstawić Ukrainę, jako stronę atakującą – wskazało na Twitterze polskie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Jako przykłady takich działań RCB wskazało takie informacje jak:

„Ukraina destabilizuje sytuację w Donbasie”, „Wojska Ukrainy ścignęły nad granice zakazane uzbrojenie, z którego ostrzeliwują cywilów”, „Rosyjskie Siły Zbrojne mają zapewnić pokój w tzw. republikach separatystycznych i chronić ludność cywilną”, „W wyniku aktów dywersji ze strony ukraińskiej (ostrzał artyleryjski, grupy dywersyjne), ofiarę ponoszą cywile”, czy „Ukraina próbuje dokonać aktów dywersji na terytorium Federacji Rosyjskiej” i „Wojska Ukrainy ostrzeliwują przygraniczną infrastrukturę i posterunki SG FSB”.

RCB wskazuje, że są to przykłady dezinformacji i „główne linie fałszywych narracji wykorzystywane przez rosyjską propagandę”.

„Narracja ta jest elementem rosyjskiej operacji dezinformacyjnej ukierunkowanej na przedstawienie Ukrainy jako strony atakującej” – zaznaczyło RCB w dzisiejszym wpisie dotyczącym wyników monitoringu przekazów z ostatnich dni – od 16 do 22 lutego.

Sprawdzany był obszar informacyjny inscenizowanych prowokacji rosyjskich przy granicy z tzw. separatystycznymi republikami Dobasu i Ługańska – wyjaśniło Centrum.

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie „operacji specjalnej w Donbasie”. Według informacji władz Ukrainy, rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było także m.in. w stolicy Ukrainy, Kijowie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl