fot. pixabay.com

Raport ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Sprawą zajęła się w czwartek sejmowa Komisja Infrastruktury.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

– Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że przy tym tempie prac zakończenie budowy lotniska do końca 2027 roku jest zagrożone. W dodatku nadal nie wiadomo, ile dokładanie będzie kosztować CPK, ani skąd będą pochodzić pieniądze na ten projekt – powiedział prezes NIK Marian Banaś.

Według NIK należy przeprowadzić analizy kosztów i korzyści płynących z tego projektu zarówno tych ekonomicznych, jak i społecznych. Raport szybko podchwyciła opozycja.

– Raport jest wybitnie krytyczny i nie pozostawia złudzeń, jest to projekt nieprzygotowany, nieprzemyślany i szkodliwy. A marnotrawione są gigantyczne pieniądze – napisał na Twiterze poseł KO Paweł Olszewski.

Sprawą raportu zajęła w czwartek sejmowa Komisja Infrastruktury.

– Kłamią, opowiadają bzdury albo raportu nie czytali – wskazał wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

– Jak do tej pory w tym, co NIK skontrolował, żadnych nieprawidłowości nie stwierdzono – dodał.

Znaczna część raportu, jak podkreślał wiceminister Marcin Horał, dotyczyła koncepcji CPK, która jest już dokumentem archiwalnym.

– Pojawiają się głosy, że nie ma wyliczeń, nie ma źródeł finansowania, nie ma zyskowności. Jest, tylko nie w koncepcji – bo koncepcja nie jest biznesplanem. Spółka ma swój biznesplan i jest co roku aktualizowany – wskazał wiceminister.

Podobnie jest z zarzutami w sprawie opóźnień.

– To, co się mówi o rzekomych dwuletnich opóźnieniach, jest nieporozumieniem i odnosi się do najstarszego wstępnego dokumentu pod tytułem „koncepcja CPK”, który przeznaczył więcej czasu na prace projektowo-przygotowawcze – podkreślił Marcin Horała.

Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy do 2027 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl