fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

Raport: 300 mln chrześcijan mieszka na terenach prześladowań

300 mln chrześcijan mieszka na obszarach, gdzie trwają prześladowania, a co siódmy ze wszystkich na świecie był świadkiem naruszenia wolności religijnej – to dane z przedstawionego w czwartek raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W 14. edycji dokumentu zaprezentowanej w Rzymie podkreślono, że spośród 196 krajów w 38 prawo do wolności religijnej nie jest zagwarantowane lub jest łamane. W czołówce tych państw są Korea Północna, Arabia Saudyjska, Nigeria, Afganistan i Erytrea. Wymieniono też Indie, Chiny i Pakistan, gdzie panuje „agresywny nacjonalizm wrogi wobec mniejszości religijnych”. W Indiach w 2017 roku doszło do 736 ataków na chrześcijan.

Jak zauważono, ofiarami prześladowań nie są tylko chrześcijanie, ale to oni wciąż są najliczniejszą grupą, która ich doświadcza.

61 procent ludności świata żyje w krajach, w których wolność religijna nie jest szanowana – ogłosił Alessandro Monteduro ze stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ponadto podkreślono, że militarna porażka tzw. Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie nie oznacza zmierzchu dżihadyzmu.

PAP/RIRM

drukuj