Rada Unii Europejskiej przyjęła kolejne prawa uderzające w rolników

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła prawo o ochronie zasobów przyrody. Zgodnie z jego założeniami państwa członkowskie muszą odbudować co najmniej 30 proc. siedlisk przyrodniczych do 2030 r., a do 2050 r. – 90 procent. Dla rolników oznacza to kłopoty, bo siedliska mają zostać odtworzone na terenach rolnych. Choć Polska formalnie głosowała przeciw, to wiceminister klimatu popiera przyjęte rozwiązania.

Nowe unijne prawo dotyczące ochrony zasobów przyrody zostało przyjęte przez ministrów do spraw środowiska Unii Europejskiej.

„Mamy to! Prawo Odbudowy Przyrody przeszło głosami większości krajów w Europie! Niestety tym razem bez głosu Polski, bo nie udało nam się przekonać polskich rolników. Ale najważniejsze, że jest, bo bez zdrowej przyrody nie ma zdrowego człowieka” – napisała na platformie X wiceminister klimatu i środowiska, Urszula Zielińska z Zielonych.

Rozporządzenie zakłada, że do 2030 r. państwa członkowskie muszą odbudować co najmniej 30 proc. siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. – 90 procent. Odtworzone mają zostać lasy, łąki, tereny podmokłe, rzeki i jeziora.

– To się wiąże z zalaniem w Polsce 400 tys. ha torfowisk i innych ziem, które zostały pozyskane do rolnictwa – podkreślił prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Gustaw Jędrejek.

Resort klimatu przekonuje, że zasoby przyrodnicze mogą zostać odbudowane częściowo na terenach państwowych. To jednak nie rozwiąże problemu rolników, a wygeneruje kolejne.

– Jesteśmy objęci kolejnym działaniem pozatraktatowym związanym z rozporządzeniem unijnym, które będzie nas dotyczyć. Przypuszczam, że w pierwszej kolejności tradycyjnie „wielką ochronę przyrody” – mówię w cudzysłowie – będziemy robić na gruntach państwowych, czyli pewnie w Lasach Państwowych – podkreślił były wiceminister środowiska, poseł Paweł Sałek z Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk dodał, że nowe unijne prawo uderzy przede wszystkim w naszą część Europy.

– To Unia Europejska będzie wyznaczać cele, które będą realizowane kosztem bardziej zacofanych państw członkowskich – takich jak kraje Europy Środkowo-Wschodniej – i będzie znowu pokazywanie tego, w jak wspaniały sposób jest chroniona przyroda w Europie, natomiast to nie będzie dotyczyć państw wysokorozwiniętych, jak Niemcy czy Francja – zaznaczył poseł PiS.

Przeciwko rozporządzeniu głosowały: Włochy, Węgry, Holandia, Finlandia i Szwecja. Wszystkie te państwa przez dziesięciolecia obniżały poziom wód gruntowych, by zwiększyć powierzchnię terenów uprawnych – wskazał dyrektor Lubelskiej Izby Rolniczej, Wojciech Knaziuk.

– Tam, gdzie terenów uprawianych czy użytkowanych rolniczo jest mało, nie możemy pozwolić, że będziemy obligatoryjnie podnosić poziom wód gruntowych po to, żeby zubożyć areał gruntów – zwrócił uwagę Wojciech Knaziuk.

Rozporządzenie celowo nie było poddane pod głosowanie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich miesiącach Komisja Europejska – pod naciskiem masowych protestów rolniczych w całej Unii – musiała czasowo wycofać się z niektórych założeń Zielonego Ładu.

– Rolnicy są właścicielami gruntów, z których próbowano wyłączyć cztery procent. Mamy świadomość, jakie było oburzenie rolników, że ktoś każe im nie korzystać z tego, co jest ich własnością, według ich własnych zapotrzebowań. To samo będzie w tym przypadku – mówił Wojciech Knaziuk.

Rozporządzenie może zostać zawieszone tylko w wyjątkowych okolicznościach, na przykład w przypadku, gdy powierzchnia gruntów do produkcji żywności będzie poważnie zagrożona zmniejszeniem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl