fot. PAP/EPA

Rada Praw Człowieka ONZ potępiła zbrodnie Państwa Islamskiego

Rada Praw Człowieka ONZ potępiła w poniedziałek zbrodnie dżihadystów z Państwa Islamskiego w Iraku. Jednomyślnie przyjęto rezolucję, w której żąda się pociągnięcia do odpowiedzialności karnej winnych tych zbrodni.

Podkreślono, że prześladowania mniejszości religijnych i etnicznych przez Państwo Islamskie są zbrodnią przeciwko ludzkości. Rada Praw Człowieka ONZ postanowiła wysłać do Iraku ekspertów, których zadaniem będzie zebranie dowodów zbrodni popełnianych przez Państwo Islamskie. Z wnioskiem takim wystąpił rząd iracki.

Na obszarach opanowanych przez Państwo Islamskie dochodzi do masowych egzekucji, porwań, tortur i gwałtów – wskazała zastępczyni wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka Flavia Pansieri. Całe społeczności są narażone na okrutne prześladowania z powodu pochodzenia lub religii.

W rezolucji zaapelowano zarazem do rządu irackiego o poszanowanie prawa międzynarodowego podczas zwalczania Państwa Islamskiego. Wskazano, że ewentualne zbrodnie armii irackiej i formacji, które ją wspierają, również muszą zostać ukarane.

PAP

drukuj