fot. PAP/Marcin Bielecki

Rada Miasta Szczecin wprowadza bezpłatną komunikację miejską dla dzieci

Uczniowie szczecińskich szkół podstawowych dzięki inicjatywie szczecińskiego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości mogą podróżować komunikacją miejską, nie kasując biletu. Bezpłatnie pojadą również dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki.

Każdy uczeń szkoły podstawowej ma możliwość darmowego przejazdu komunikacją miejską. Uchwała Rady Miasta Szczecina nie określa konkretnego wieku ze względu na wcześniejsze bądź późniejsze pójście do szkoły.

– To świetne rozwiązanie. Ja jako zastępca prezydenta dostaję pozytywny sygnał od rodziców, że rozwiązanie jest świetne. Aktualnie bilet ulgowy miesięczny zniżkowy kosztuje 81 zł. Proszę to pomnożyć przez 12 miesięcy, to jest bagatela, niecałe 1000 zł. To jest 1000 zł więcej w życiu rodzinnym. Można to wydać na nasze kochane pociechy – mówił Marcin Pawlicki, zastępca prezydenta miasta Szczecin.

To rozwiązanie znajduje zrozumienie wśród rad osiedli, które – jak mówi radny osiedla Kijewo Krzysztof Romianowski – zachęcają gminy sąsiadujące ze Szczecinem do przyłączenia się do tego programu.

– Mam nadzieję, że do tej inicjatywy przyłączą się gminy ościenne, bo wiem, że trwają takie rozmowy. Police zadeklarowały, że chcą przystąpić. Mam nadzieję, że inne gminy również się dołączą i będą realizowały ten program, który jest zadaniem klubu radnych PiS – powiedział Krzysztof Romianowski.

Darmowy przejazd dla dzieci to nie tylko dobre rozwiązanie dla rodzin, ale i dla samego Szczecina – podkreśla radna sejmiku województwa zachodniopomorskiego Agnieszka Przybylska.

– Pomysł jest doskonały i mówię to nie tylko jako radna, ale także jako mama, która bardzo dużo jeździ z dziećmi tramwajami i autobusami. Jest to też doskonałe rozwiązanie nie tylko dla rodzin, ale także dla Szczecina. Szczecin się korkuje oraz jest pełen spalin. Do tego dochodzi to słynne ciężkie parkowanie w okolicach szkół. Tego wszystkiego można uniknąć zostawiając na samochód na obrzeżach i dojechać autobusem. To wyjdzie na zdrowie dla miasta, dla spalin i dla miejsc parkingowych – mówiła Agnieszka Przybylska.

Jakich formalności należy dopełnić, aby móc podróżować nie kasując biletu -mówi zastępca prezydenta miasta Marcin Pawlicki.

– Wykorzystujemy aktualnie wprowadzoną wiele miesięcy temu „Szczecińską Kartę Aglomeracyjną”, gdzie można gromadzić środki i je przelewać, aby płacić za komunikację miejską. Wykorzystujemy rozwiązania sprawdzone, wprowadzone w Szczecinie – podsumował Marcin Pawlicki.

Kartę Aglomeracyjną można uzyskać maksymalnie do pięciu dni. Należy złożyć wniosek wraz ze zdjęciem w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego. Karta ma ważność 10 lat. Dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku szkolnego mogą podróżować za darmo na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość.

TV Trwam News/RIRM

drukuj