fot. PAP/Piotr Nowak

R. Trzaskowski: Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem dot. likwidacji TVP Info i abonamentu

Od poniedziałku zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem dot. likwidacji TVP Info i abonamentu RTV, likwidacja Funduszu Kościelnego i zmiana konstytucji, by umożliwić obywatelom odwołanie posła czy senatora – to propozycje, które przedstawił wiceszef Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Podczas sobotniej konferencji w Józefowie pod Warszawą Rafał Trzaskowski przekonywał, że partii politycznych nie należy dzielić na partie prawicowe czy lewicowe, a linia podziału jest dziś inna.

„Dzisiaj stajemy przed zupełnie innym wyborem: musimy odpowiedzieć sobie, czy chcemy partii, która patrzy w przyszłość, czy takiej, która przez cały czas tkwi w przeszłości” – powiedział prezydent Warszawy.

Podkreślał, że jego zdaniem trzeba wybierać pomiędzy kłamstwem a prawdą.

„My oczywiście wybieramy prawdę. Pamiętacie, jak w kampanii wyborczej mówiliśmy jasno o tym, by zlikwidować TVP Info, abonament RTV. Już dość tej fabryki kłamstwa i manipulacji, przecież to ma wpływ na nas wszystkich – szczucie Polaków na Polaków, przez cały czas manipulacja. Tego nie może być, mamy tego dosyć. Dlatego już w poniedziałek zaczynamy zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu, bo wybieramy prawdę i równe warunki w wyborach” – oświadczył.

Rafał Trzaskowski podkreślał, że PO proponuje też zagwarantowanie praw mniejszościom oraz jasny rozdział państwa i Kościoła, a także już wcześniej deklarowała chęć zlikwidowania Funduszu Kościelnego oraz zastąpienia go odpisem podatkowym. Prezentowała też gotowy projekt, który tego dotyczy.

„Cieszę się, że niektórzy inni politycy opozycji sięgają po ten projekt, bo to był dobry projekt. Myślę, że znajdziemy porozumienie, by zlikwidować Fundusz Kościelny i zaproponować odpis podatkowy” – mówił.

Podkreślił, że to tylko jedna z propozycji dot. rozdziału państwa i Kościoła.

Kolejny wybór dla obywateli – mówił Trzaskowski – to: „państwo obywatelskie czy partyjne”. Podkreślał, że PO powstała „w sprzeciwie wobec złej władzy” i wraca do tych korzeni.

„Dlatego jesteśmy na ulicach, dlatego proponujemy rozliczanie polityków – bo jesteśmy za państwem obywatelskim” – kontynuował.

„Mamy jeszcze jeden pomysł. Pamiętacie radnego (Wojciecha) Kałużę, który zmienił poglądy w ciągu 2 dni? Obserwujecie też tych posłów, których prawdopodobnie ich wyborcy nie wybraliby już na urząd, bo skłamali, bo nagle sprzeniewierzyli się swojemu urzędowi, bo w przypadkach drastycznych naruszyli zaufanie wyborców. W wypadkach drastycznych powinna być możliwość, jak w Wielkiej Brytanii, referendum w sprawie odwołania posła czy senatora. Porozmawiajmy na ten temat, zmieńmy konstytucję, by nie dochodziło do sytuacji skandalicznych, w których wyborcy wstydzą się swojego posła albo senatora” – mówił Rafał Trzaskowski.

PAP

drukuj