fot. PAP/Paweł Jaskółka

R. Trzaskowski ma spotkać się w czwartek z D. Tuskiem

Jutro ma dojść do spotkania Rafała Trzaskowskiego z Donaldem Tuskiem – informuje dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”. Rozmowy odbędą się na dwa dni przed planowanym posiedzeniem krajowym PO. Tusk ma wziąć udział w tych obradach i przedstawić swoje plany na powrót do krajowej polityki. 

Według informacji medialnych były premier może powrócić do kierowania Platformą. Pojawiają się też informacje, że część zwolenników Trzaskowskiego namawia go do rywalizowania z Tuskiem o stanowisko szefa PO, jeśli Borys Budka zrezygnuje.

Tymczasem według niedawnego sondażu 60 proc. Polaków uważa, że były szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk nie powinien ponownie stanąć na jej czele. Odmiennego zdania było 26 procent respondentów.

Politolog Bartosz Brzyski, odnosząc się do tych danych, wskazuje, że PO ma przed sobą obecnie dwa scenariusze.

– To pokazuje, że powrót Donalda Tuska być może skonsolidowałby PO, ale nie sprawiłby, że Platforma wróciłaby na poziom notowany przed wyjazdem Tuska, czyli poziom rzędu 35-40 proc. z tego względu, że ten negatywny elektorat jest zbyt duży, wobec czego PO prawdopodobnie stoi w tej chwili przed wyborem: czy ratować samą Platformę, której notowania słabną i ratować ją poprzez sięgnięcie po Donalda Tuska, czy próbować czegoś nowego, np. Rafała Trzaskowskiego po to, aby jeszcze raz wykreować nową postać – tłumaczy Bartosz Brzyski.   

Nie pierwszy już raz głośno jest o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. Między innymi przed wyborami prezydenckimi spekulowano, że może on spróbować wrócić.

RIRM

drukuj