R. Cytacka: Nas, Polaków na Litwie, rozdzieliła tylko Jałta. Nadal jesteśmy Polakami

W naszych żyłach płynie polska krew. Podzieliła nas tylko Jałta, ale więcej nic się nie zmieniło – podkreśliła w rozmowie z Redakcją informacyjną Radia Maryja przedstawiciel rodziców szkół polskich na Litwie Renata Cytacka, która bierze udział w XX Forum Polonijnym w WSKSiM.

Renata Cytacka, odniosła się do obecnej sytuacji polskich szkół na Litwie.

Jeżeli chodzi o oświatę polską na Litwie, to ciągle jesteśmy na wojnie z rządem litewskim. Cały czas walczymy o program nauczania i siatkę szkół, która obecnie istnieje na Litwie. Jako społeczeństwo polskie stoczyliśmy wielką walkę o zachowanie szkoły w Wilnie im. Joachima Lelewela. Jest to szkoła z bardzo piękną tradycją, nasza legendarna „piątka”, która wykształciła dwóch noblistów. Rzadko która szkoła na świecie może poszczycić się tym, że w jej murach kształciło się aż dwóch zdobywców Nagrody Nobla. (…) W tej chwili mamy nie tylko prawne ograniczenie szkolnictwa polskiego na Litwie, ale fizyczny zakaz albo utrudnianie dostępu do polskich szkół – podkreśliła przedstawiciel rodziców szkół polskich na Litwie i dodała, że liczy na pomoc Polski i innych państw w obronie polskiej mniejszości narodowej na Litwie.

Jak dodała, dużo w tej sprawie działa Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, która dostała się do litewskiego Sejmu.

Mamy w tej chwili bardzo prężną frakcję. Na 141 posłów jest ośmiu przedstawicieli z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Dzięki naszym przedstawicielom weszło wiele pozytywnych poprawek ws. mniejszości narodowych mieszkających na Litwie – powiedziała Renata Cytacka.

Polacy stanowią na Litwie 6 proc. wszystkich jej mieszkańców – wskazała.

Mamy to szczęście, że mieszkamy na swojej rdzennej ziemi, czyli na Wileńszczyźnie. W skali całego państwa Polacy stanowią 6 proc. populacji. Jest nas na Litwie ok. 230 tys. (…) Żyjemy na Litwie, ale nadal jesteśmy Polakami. W naszych żyłach płynie polska krew. Podzieliła nas tylko Jałta, ale więcej nic się nie zmieniło – podkreśliła przedstawicielka naszych rodaków z Litwy.

Renata Cytacka odniosła się również do wizyty prezesa IPN dr. Jarosława Szarka na Litwie, który podkreślił, że Polacy prężnie działają w kierunku kultywowania polskich wartości.

Po wizycie dr. Szarka jestem bardzo podbudowana. Przedstawiono na spotkaniu wspólny dokument naukowców z Polski i Litwy o zbrodniach NKWD i wydarzeniach z 1944 r. i 1945 r. Dzięki bezpośrednim kontaktom z prezesem IPN udało się już omówić kilka rzeczy. Dochodzą do nas słuchy, że prezes Szarek może powołać specjalny departament do spraw Kresów. Dla nas więc jest to ogromny sukces – podkreśliła przedstawiciel rodziców szkół polskich na Litwie Renata Cytacka.

* * *

Z Renatą Cytacką, przedstawicielką rodziców szkół polskich na Litwie, podczas XX Forum Polonijnego w WSKSiM, rozmawiał Szymon Kozupa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl