Prezydent z wizytą zagraniczną w Paryżu

Prezydent Andrzej Duda udaje się dziś z wizytą zagraniczną do Paryża. Podczas jednodniowej wizyty polski prezydent spotka się m.in. z prezydentem Francji Francois Hollande`em oraz Polonią.

Głównymi tematami rozmów będzie dialog polsko-francuski w formacie Trójkąta Weimarskiego oraz szczyt NATO w Warszawie.

Prezydencki minister do spraw zagranicznych Krzysztof Szczerski mówi, że prezydent Andrzej Duda będzie też rozmawiał o zbliżającym się szczycie klimatycznym.

– Stronie francuskiej bardzo zależy na sukcesie tej konferencji. Nam zależy na tym, żeby wszelkie decyzje, jakie na tej konferencji ewentualnie zapadną, oznaczały dla Polski gwarancję dalszego dynamicznego rozwoju i suwerenności energetycznej, a nie były temu przeciwne. Tutaj jest duże pole do dyskusji z partnerami francuskimi. Nam z kolei zależy też na szczerej rozmowie na temat szczytu NATO w Warszawie, ponieważ musimy poznać opinię partnerów francuskich i starać się zbliżyć nasze stanowiska, co do celu, który sobie stawiamy przed szczytem NATO w Warszawie, czyli zwiększenia obecności NATO na wschodniej flance – zwraca uwagę Krzysztof Szczerski.

Dziś późnym popołudniem prezydent spotka się w Muzeum Curie z polskimi uczonymi i wnukami Marii Skłodowskiej-Curie. Wieczorem podczas spotkania z Polonią Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe.

Prezydent Andrzej Duda złoży też kwiaty pod tablicą „Solidarności” w Paryżu, odwiedzi również Polską Misję Katolicką.

Będzie to pierwsza zagraniczna podróż prezydenta po wyborach parlamentarnych.

RIRM

drukuj