fot. PAP/EPA

Putin: Rosja nie zmieni polityki modernizacji sił zbrojnych

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił we wtorek na spotkaniu z absolwentami uczelni wojskowych, że obrany jego kraj kierunek modernizacji sił zbrojnych pozostanie niezmienny i że rosyjska armia będzie wyposażana w nowoczesne uzbrojenie, sprzęt i środki łączności.

Na spotkaniu z ponad 700 oficerami, którzy ukończyli uczelnie wojskowe z wyróżnieniami i medalami Putin wymienił wzmocnienie sił zbrojnych wśród najważniejszych realizowanych obecnie zadań.

„Nowoczesna, dobrze wyposażona, mobilna armia i flota to gwarancja suwerenności (…), to istotny argument przeciwko wszelkim próbom prowokacji, szantażu, czy presji na nasz kraj” – powiedział Władimir Putin.

Polityk podkreślił, że „strategiczny kurs na modernizację i doskonalenie sił zbrojnych pozostanie niezmienny”. Zapowiedział dalszą „optymalizację struktury i liczebności” rosyjskiej armii i floty. Armia, jak zapowiedział, nadal będzie wyposażana „w perspektywiczne modele uzbrojenia i sprzętu”, przy czym nacisk położony będzie na najnowszą precyzyjną broń, nowoczesny sprzęt i środki łączności.

Putin zwrócił uwagę, że na sali są oficerowie, którzy w najbliższym czasie zasilą szeregi sił porządku publicznego i służb specjalnych. Ocenił, że w ostatnich latach w wielu sferach siły te działają skutecznie, jednak „trzeba iść naprzód” i osłabiać możliwości działania „terrorystów i ekstremistów”.

Rosyjski prezydent zapewnił, że władze będą robić wszystko co możliwe, by podwyższyć prestiż i status wojskowych. Według jego słów mimo trudności gospodarczych żołnierzom zapewnia się stałe mieszkania; klucze do nowych mieszkań otrzymało 12,5 tys. ludzi, a dopłaty do mieszkań – 14,5 tysiąca.

PAP/RIRM

drukuj