fot. PAP/Andrzej Grygiel

PSP: w weekend doszło do ponad tysiąca pożarów; zginęły trzy osoby

W sobotę i niedzielę strażacy wyjeżdżali do ponad 3,5 tys. zdarzeń, z czego ponad tysiąc to pożary, w których zginęły trzy osoby – powiedział rzecznik prasowy PSP, mł. bryg. Krzysztof Batorski. Dodał, że doszło również do ponad 170 pożarów w lasach.

Jak przekazała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, w sobotę i niedzielę strażacy interweniowali 3 548 razy, z czego 1 049 wyjazdów stanowiły pożary, w których zginęły trzy osoby.

Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w miejscowości Olszewnica w województwie lubelskim, gdzie w pożarze domu zginęła jedna osoba. Ofiarę śmiertelną zanotowano również w pożarze mieszkania w Warszawie. Kolejna osoba zginęła w pożarze domu w miejscowości Ostrówek w powiecie wołomińskim.

Rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski zaznaczył, że cały czas rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. Dodał, że tylko w sobotę i niedzielę powstały 172 pożary w lasach.

Strażacy ostrzegli, że przy panujących temperaturach jest bardzo łatwo wzniecić pożar i zaapelowali m.in. o to, by nie wjeżdżać do lasu pojazdami silnikowymi.

„Rozgrzane elementy w kontakcie z wysuszonym materiałem roślinnym mogą być źródłem pożaru. Nie używajmy otwartego ognia i wstrzymajmy się od palenia wyrobów tytoniowych” – mówił rzecznik PSP.

Dodał, że pożar w lesie rozwija się błyskawicznie, produkując dużo dymu.

„Człowiek w takiej sytuacji traci orientację przestrzenną i może zginąć przez zatrucie dymem lub bezpośrednio w płomieniach. Gdy zauważymy pożar natychmiast wzywajmy służby ratownicze i ewakuujmy się z zagrożonego obszaru. Bądźmy rozważni podczas leśnych wędrówek i zwracajmy uwagę na niebezpieczne zachowania innych osób” – powiedział.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl