fot. Monika Bilska

PSP w gotowości do wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie

Państwowa Straż Pożarna jest w gotowości do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie.

Na miejsce zostaną skierowani ratownicy i 4 psy z grupy poszukiwawczo-ratowniczej oraz moduł ratownictwa chemicznego. Łącznie około 50 osób – poinformował rzecznik PSP, st. kapitan Krzysztof Batorski. Jak dodał, strażacy oczekują teraz na odpowiedź dotyczącą zapotrzebowania ze strony libańskiej. Pomoc do tej pory zaoferowały m.in. Holandia, Grecja i Czechy.

– W związku z Unijnym Mechanizmem Ochrony Ludności również mamy gotowość swojej ekipy ratowniczej do wyjazdu. Zgłosiliśmy taki akt w odpowiedzi na zapotrzebowanie Bejrutu i oczekujemy na informację zwrotną. Mamy w dyspozycji ok. 50 ratowników, 4 psy, specjalistów od poszukiwań ratownictwa i od ratownictwa chemicznego. Około 50 osób jest w pełnej gotowości dzisiaj do wylotu do Bejrutu. Czekamy tylko na odpowiedź od tego państwa na zapotrzebowanie – powiedział st. kapitan Krzysztof Batorski. 

Najnowsze dane libańskiego oddziału Czerwonego Krzyża mówią o co najmniej 100 ofiarach i 4 tys. rannych w wyniku wtorkowej eksplozji w Bejrucie. Szpitale w libańskiej stolicy są przepełnione. Według mediów wiele osób jest uwięzionych pod gruzami budynków. [czytaj więcej]

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano blisko 3 tys. ton saletry skonfiskowanej wcześniej przez władze.

RIRM

drukuj