fot. pixabay.com

Susza w lasach. Uwaga na pożary!

W lasach jest teraz bardzo sucho. Leśnicy i strażacy biją na alarm, bo w ostatnim czasie było sporo pożarów. 

Leśnicy kilka razy dziennie sprawdzają wilgotność ściółki.

W wyznaczonym miejscu pobieramy próbkę ściółki i suszymy w specjalnym urządzeniu, które nazywamy wagosuszarką. Odbywa się to dwa razy w ciągu dnia. Rano o godz. 9.00 i popołudniu o godz. 13.00 – mówi Anna Pankiewicz z Nadleśnictwa Babki.

W ostatnim czasie ściółka w lasach jest sucha jak wiór. Stąd liczne pożary lasów.

Ponad 360 pożarów w lasach. Spłonęło ponad 70 hektarów drzewostanu. W porównaniu do ubiegłego roku jest to wzrost o ponad 300 zdarzeń – wyjaśnia Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Na razie zakazu wstępu do lasów jeszcze nie ma, ale to może się zmienić.

Zakaz wstępu do lasu wprowadzamy, kiedy przez trzy kolejne dni utrzymywałaby się wilgotność poniżej 10 proc. mierzona rano o godz. 9.00 – zaznacza Anna Pankiewicz.

Susza daje się we znaki także rolnikom.

Ewidentnie widzimy brak wody gruntowej na naszym terenie. Ten brak wody gruntowej będzie miał duży wpływ w tym roku na uprawy – mówi Jan Pauliński z Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.

Leśnicy i strażacy apelują, aby nie wjeżdżać do lasu samochodami. Przypominają, żeby zwracać uwagę na komunikaty służb, a wypoczywając w lesie zachować zdrowy rozsądek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl